Paris Şehri Hakkında Bilmedikleriniz

Paris ismi nereden gelmiştir?

Paris ismi bu şehre ilk kez yerleşen Kelt kabilesi olan “parisii” kabilesinden gelmektedir.

Paris’te hizmet veren restaurant, cafe ve bar sayısı kaçtır?

– Paris’te açık havada hizmet veren 9.057 kafe, bar ve restaurant bulunmaktadır. Her gün bir tanesini ziyaret etmeye kalkarsanız, hepsini gezmeniz için ortalama 30 yıl gibi bir zaman dilimini gözden çıkarmanız gerekmektedir.

– Paris’in tüm sokaklarında sadece bir adet “DUR” tabelası bulunmaktadır. Bu tabela sayısının yok denecek kadar az olmasının nedeni; sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uyması ve trafikte herkesin saygı – sevgi çerçevesinde birbirinin hakkına riayet etmesinden kaynaklanıyor olması gerek.

– Şehir’de bulunan Norte Dame Katedrali isimli çanın ağırlığı toplamda 13 ton’dur. Çan’ın asıl ismi ise Emmanuel‘dir.

– Şehir’de yer alan sokak sayısı toplamda 6.100’dür.

– Şehir içerisinde Fransa’nın meşhur ekmeği “Francalayı” satın alabileceğiniz 1.784 adet fırın bulunmaktadır. Fırınlar haricinde Şehir’de 1.124 adet bar ve eğlence yeri bulunmaktadır.

– Şehir’in simgesi durumunda olan Eiffel Kulesi 7.300 ton ağırlığında ve her sene kulenin boyanmasında 50 ton boya kullanılmaktadır.

– Şehir’de, New York‘ta bulunan Özgürlük Heyekel’inin üçte biri boyutlarında bir Özgürlük Heykel’i bulunmaktadır. İki ülke arasında bulunan dostluğu açığa vurmak adına Paris’te bulunan Özgürlük Heykel’inin yüzü New York’ta bulunan Özgürlük Heykel’inin yüzüne dönüktür.

– Şehir’de bulunan köpek sayısı tam 300.000’dir. Bu sayı Şehir’de yaşayan çocuk sayısından fazladır.

Paris‘e gelen bazı turistlerde (daha çok japon turistlerde) “paris sendromu” adlı bir rahatsızlık görülür. Bu rahatsızlık; kişinin kafasındaki Dünya’nın en muhteşem Şehri Paris imajıyla gerçek Paris arasındaki farkın kişide yarattığı huzursuzluk sonucu ortaya çıkar. Bazen bu rahatsızlığı gören kişiler, ülkelerine geri dönmek zorunda kalırlar.

– Ünlü Fransız Yazar Guy De Manupassant neredeyse her gün öğle yemeğini Eiffel Kulesi’nin altında Yemiştir. Bunun nedenine gelince, kulenin görülmediği tek yerin burası olduğunu söylemiştir.

– 2. Dünya Savaşı sırasında Eiffel Kulesi’nin asansörünün çelik Kabloları eğer Paris şehri düşerse Hitler kulenin tepesine çıkamasın diye kesilmiştir.

– 2. Dünya Savaşı esnasında Nazi güçleri Paris şehrini işgal etmeden önce Louvre Müzesi‘ndeki eserlerin çoğu Nazi’lerin eline geçmesin diye, saklanmak üzere zengin Paris’lilere emanet olarak verilmiştir.

– Paris’in tek kardeş şehri Roma‘dır. Roma’nın da tek kardeş şehri Paris’tir.

– Dünya’nın Fransız’ca konuşulan en kalabalık şehri sanıldığı gibi Paris değildir. Bu ünvan Kongo‘nun başkenti olan 11 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Kinshasa şehridir.

– Paris’te bulunan 470.000 ağaçtan her biri ölçülüp kayıt altına alınmıştır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.