Pol Pot Kimdir?

Pol Pot Nasıl Bir Liderdi?

Dış dünya ile adeta bağlantıyı tamamen koparan Pol Pot, para ve mal varlığı eğitimli olan herkese adeta düşmandı. Entellektüel olduğunu düşündüğü herkesi öldürürdü. Eli kalem tutan, okuma yazması olan her vatandaş ağır ve acımasız işkence yöntemlerinden geçirilip katledildi. ‘Burjuva medeniyetini’ yok etmek iddiasındaki bu rejim pek çok insanı gözlük kullandığı yada yabancı dil bildiği gerekçesi ilede suçlayarak infaz etti.


Pol Pot, 1 Milyon İnsanın Ölümünden Sorumlu Tutulan Lider;

1976 ve 1979 yılları arası süresince Kamboçya Başbakanlığı görevini üstlenen Pot, tam 1 milyon insanın katledilmesinden sorumlu tutulmuş bir liderdir. Gerçekleştirmiş olduğu bu katliamlar bazı tarihçilerin görüşlerine göre soykırım olarak nitelendirilmektedir.


Pot’un Kızıl Kmerler İsimli Gerilla Teşkilatını Kurması;

Pol Pot, 1963 tarihinde ormanlık alanlı yerlere çekilerek Kızıl Kmerler olarak tanınan gerilla teşkilat ve hareketini kurduktan hemen sonra organize etti. 1970 yılındaki askeri darbe girişimi sonucu devrilen kral Sihanouk ile işbirliği yaparak askeri idareyi 1975 yılında devirmeyi başararak dönemin başbakanı oldu.


İktidardaki Hükümetin 3 Milyon Civarı İnsanı Katletmesi;

Yönetimi ele alan Pol Pot ve Sihanouk iktidarda oldukları süre içerisinde tarih kaynaklarına göre Kamboç‘yanın 7 milyonluk nüfusunun yaklaşık 3 milyon 300 binini canice katlettiler.


Pol Pot’a Göre İyi İnsanlar Çiftçilerdi;

Pol Pot‘a göre çiftçi olmayan herkes modern toplumun yozlaşmış insanlarından ibaretti. Pol Pot, çiftçilerin güçlenmesi ile Kamboçya’nın yüksek derecede zenginleşeceğine inanıyordu ve bunun için kapitalizme dair tüm unsurların yok edilmesi gerekmekteydi. Bu sayede ne Kamboçya’da ne de Kamboçyalıların hafızalarında kapitalizme dair hiçbir şey kalmayacak ve yer almayacaktı.


Pol Pot ve Rejiminin Sonunu Vietnam Getirdi;

Pol Pot rejiminin sonunu 1978 tarihinde Vietnam’la yaptıkları savaş ile Vietnam getirdi. Yalnızca sayılı gerilla gücüne sahip olan Kızıl Kmerler Vietnamın ordusu karşısında kısa sürede mağlup duruma düştü ve Pol Pot rejimi bu sayede yıkılıp ortadan kaldırılmış oldu.

Vietnam ordusu 100 bin kişilik bir askeri güçle Kamboçya’yı tamamen işgal etti. Pol Pot ve ardındakiler Tayland’a kaçıp sığınmak zorunda kaldı. Vietnamlılar ise Kamboçya ülkesinde Kızıl Kmerlerden kaçanların da içinde yer aldığı yeni bir hükümet kurdular. Böylece Kamboçya halkı hiçbir zaman hatırlamak dahi istemediği bu kanlı rejimden tamamen kurtulmuş oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.