Psikolojik İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Psikolojik İlk YardımPsikolojik ilk yardım hasta veya yaralıya yapılabilecek ilk baştaki ilk yardım etkenidir. Yaralıya doğru düzenli hareket ve konuşmalar ile yapılacak psikolojik ilk yardım, sağlık mudahalesine çok iyi bir ön hazırlık ve faydası olacaktır. O yüzden psikolojik başlangıç ilk yardımı çok büyük bir önem arz etmektedir.

Aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar takip edip okuyarak en doğru ve etkili psikolojik ilk yardım bilgileri hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.


Psikolojik İlk Yardım Nedir?

Psikolojik ilk yardım, aniden meydana gelen herhangi bir kaza, ani hastalık veya afet durumlarında bu olumsuz durumların kişilerin psikolojisi üzerinde yarattığı olumsuz etkileri en az seviyelere indirmek ve onların bu güçlükler karşısında göğüs germe, kısacası normal yaşam tarzlarını sürdürülebilmelerini imkan tanıyacak bir ortam hazırlamak için aile ve toplumdaki bireylerin sosyal ve psikolojik yönlerden güçlendirilip normal yaşam tarzlarına geri getirilip bunu amaçlayan bir çeşit müdahaledir.

Adım Adım Psikolojik İlk Yardım

  • İlk başta kazazede veya yaralı ilr duygudaşlık yani(empti) kurmaya çalışın.
  • Yaralıya daha sonra kendinizi tanıtın ve ilk yardım uygulaması için ondan kibar bir şekilde izin isteyin.
  • Hasta veya yaralı ile göz teması kurmaya çalışın ayrıca yumuşak vede sıcakkanlı bir konuşma gerçekleştirmeye özen gösterin.
  • Yaralının o andaki psikoloji ile ihtiyaç duyduğu duygusal desteği zamanında verin.
  • Yaralı veya hastaya kesinlikle önyargılı bur üslup ile davranmadan arkadaşça bir şekilde yaklaşın.
  • Son derece dikkatli bir şekilde olayın ne olduğunu nasıl gerçekleştiğini ve ne olacağını hassas bir konuşma tarzı ile açıklayın.
  • Yaralıdan size daha fazla yardımcı olup müdahaleyi kolaylaştırabilmek adına işbirliği desteği istemeye çalışın.
  • Hastayı iyice dinleyip ve sempatik tutum sergileyin.
  • Eğer gerek görülürse pratik bilgiler yardımını uugulayın.
  • Hasta veya yaralıya sağlık görevlileri olay yerine gelene kadar ağızdan asla yiyecek veya içecek vermeyin. Bu durumun bilmeden yanlışlıkla yapılması yaralının daha kötüye gitmesine sebep olabilir.

Evet değerli ziyaretçilerimiz hayati öneme sahip olan ilk yardım konularından bir tanesi olan Psikolojik İlk Yardım konusu hakkında çok önemli bilgiler verdik. Konu hakkındaki düşünce ve önerilerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz yanık kazaları ile ilgili çok önemli bilgilerin yer aldığı Yanıklarda İlk Yardım Yöntemleri başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.