Refah Ekonomisi Nedir?

Refah Ekonomisi Nedir?Ekonomi alanında yer alan çeşitli dallar mevcuttur. Bunların ne anlam taşıdıkları hakkında çoğu zaman bilgi edinme gereği duyarız. Çünkü özellikle ekonomiye karşı ilgi ve alakamız varsa bunların ne anlam taşıdıklarını mutlaka bilmemiz gerekir. Bizde bu yazımız içerisinde Refah Ekonomi‘nin ne anlama geldiği ve neden ortaya cıkıp ne işe yaradığı hakkında bilgiler vereceğiz. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.


Refah Ekonomi Nedir?

Refah ekonomi, ekonomi teorisi, ekonomi politikaları ve toplumun refahı üzerindeki var olan etkilerini incelemeyi amaçlayan bir çeşit ekonomi dalıdır. Formel bir analiz sistemi olarak ekonomi teorisi içerisindeki yerini 20. yüzyıl içerisinde almıştır.

Sosyal ve Politik Açıdan Anlamı Nedir?

Bu yönden anlamı ise, kaynakların zenginlerden fakirlere doğru tekrardan dağıtılmasının (artan oranlı gelir vergileri sistemi gibi) durumunun toplumun huzur ve refahını düzenli bir şekilde arttıracağının ileri sürülemeyeceği durumudur.

Bu sebeple var olan ekonomi politikalarının sonuçları doğrultusunda kesin bir yargıya varabilmek için, daha dar kapsamlı bir şekilde olan ölçütün geliştirilmesi gereken bir durumdu.

Bu yeni oluşturulacak ölçüte göre ise, bir ekonomik durumun diğerinden daha fazla üstün olabileceği, diğer bireylerin var olan refah ve huzurlarını sarsmadan ve azaltmamak koşulu ile en az bir tane bireyin tatmin derecesinin artmış olduğu durumlarda ileri sürülebilmektir.

Başlangıçta Refah Ekonomi Ne Anlam İfade Ediyordu?

Başlangıçta refah, bir ekonomik sistem düzeni içerisindeki bireylerin sağlamış olduğu tatminlerin toplam bütünü olarak kabul görülüyordu. Daha sonraları ise bu durum tek bir bireyin bile sağladığı faydaların ölçülüp biçilemeyeceği gerçeği göz önünde bulundurarak, 2 ya da daha fazla olan birey bütünlerinin faydalarının anlamlı bir düzey içerisinde karşılaştırılamayacağı görüşü, iktisatçılar arasında kabul görülmüş oldu.

En basit hali ve ifadesi ile, eski devirler içerisinde tartışmasız olarak kabul görülen “gelirde sağlanan belirli bir oransal artış veya yükseliş, fakir bir bireyde, zengine oranla daha fazla tatmin doğurmaktadır.” kuralının ileri sürülemeyeceği anlaşılmış olan bir durum oldu.

Refah Ekonomisinin Denge Önemi

Refah Ekonomi DengesiAlternatif olarak bazı kişilerin refahının azalmasına karşı olarak, bir ekonomik durumun diğerine faha çok üstün bir seviyede yer alması, ancak bu son durumlardan kazançlı çıkanların, zarara uğramış olanların kayıplarını telafi etmelerine karşın yine de eski durumlarından daha iyi bir düzeye gelmeleri durumunda söz konusu olabilir.

Bunlarla beraber bu ölçüt sistemi, yukarıdaki koşulları sağlayan çeşitli politika seçeneklerinin arasında bir çeşit karşılaştırma yapma olanağı imkanı verebilmektedir.


Evet değerli ziyaretçilerimiz, refah ekonomisi konulu yazımızın sonuna geldik. Sizlerde bu konu hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz kaliteli bilgilerin yer aldığı bir önceki IMF Nedir? Kuruluş Amacı Nelerdir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.