Renk Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Renk Nedir?Hayatımızı ve dünyamızı çepeçevre saran rengarenk metaryeller adeta bir parçamız haline gelmişlerdir. Peki renkler bilimsel olarak ne anlam ifade eder? Veya gözümüzün görüş alanına gelene kadar renkler değişebilir mi? Bu soruların cevabı ve daha fazlası aşağıdaki anlatımımızda.

Renk Nedir?

Renk ,ışığın kendi öz yapısına ya da cisimlerden yansımasına bağlı olarak gözde oluşturduğu duyum haline denir. Ancak, bilimsel terimlerle ifade etmek gerekirse, renk, basitçe insanların görebildiği görünür ışık aralığıdır.

Kızıl ve turuncu gibi farklı renkler ve kızılötesi ışık gibi görünmez. Spektrumlar, elektromanyetik enerji dalgaları etrafında hareket eder. İnsan gözü, 380 ila 750 nanometre arasındaki dalga boylarına sahip ışığı yalnızca görebilir. Örneğin, görünür spektrum 380 ila 450 nm arasında menekşe diyebileceğimiz, daha sonra mavi, yeşil, sarı ve turuncuya doğru ilerlediğimiz ve 590 ila 750 nm arasında kırmızı olarak adlandırdığımız dalga boyları ile başlar.

Rengin Yansıma Halindeki Değişikliği

Renk YansımasıBirinin kırmızı tişörüne baktığınızda, o gömlek 590 nm’den daha düşük ışık dalga boylarını emer veya saçar, bu dalgalar gözlerinize ulaşmaz. Ancak kırmızı bir gömlek, gözlerinizin kırmızı renkte işlediği 590 ila 750 nm arasındaki bazı dalga boylarını yansıtıyor olacak.

Bu bilimsel yaklaşımdaki sıkıntı, mum boya kutusunda önemli görülen bazı renklerin meşhur şekilde kaybolmuş olmasıdır. Siyah beyaz, yanı sıra pembe renkler, mor renklerden kırmızıya kadar uzanan görünür bir ışık yelpazesinde yer almıyor gibi görünüyor.

Siyah Beyaz Renkler, Gerçek Renkler Değiller Mi?

Nasıl renk tanımlamak istediğinize bağlı. Renk yalnızca fizik tarafından açıklandığı şekilde ise, ışık dalgalarının görünür spektrumu, daha sonra siyah-beyaz çıkışlıdır ve gerçek, fiziksel renkler olarak sayılmaz. Beyaz ve pembe renkler spektrumda mevcut değildir, çünkü bunlar gözümüzün ışık dalga boylarının karışımı sonucudur.

Pembe, kırmızı ve mor dalga boylarının bir karışımı iken, beyaz tüm dalga boyları bir nesneye yansıyacak olduğunda gördüğümüz şeydir. Öte yandan Siyah, gözlerimizin çok az ışığı yansıtan bir boşlukta gördüğü şeydir. Bu nedenle, ışıkları kapatan bir odaya girerseniz, her şey koyu ve karalıdır.

Renk tanımına dahil olursanız, insan gözünün ışığı işleyişinin ve eksikliğinin tüm yolları eklenirse, o zaman siyah-beyaz yanı sıra pembe, mum boya kutusunda yerlerini kazanabilir.


Evet değerli okurlarımız, Renk Nedir? Nasıl Meydana Gelir? Başlıklı yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bir önceki İklim Nedir? Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.