Sao Paulo Nasıl Bir Yer?

Sao Paulo Nasıl Bir Şehir?Sao Paulo, Brezilya ülkesinin ve güney Amerika’nın en büyük kalabalık şehri, ayrıca dünya’nın 9’uncu büyük ve bölgede yer alan sanayi merkezlerinin başlıcalarından bir tanesi konumundadır.
Şehir ayrıca 12 milyonluk bir insan nufüsuna sahip olarak Güney Amerika’nın en büyük kentidir.


Sao Paulo Tarihi

Sao Paulo tarihteki ismini aziz pavlus’tan almaktadır. Bu büyük kent, kozmopolit bir yapıya hakim olup 1554 tarihinde portekizli katolik rahipler tarafından kurulmuştur.

Kentin verimli topraklarında üretilen kahve ile 1800’lü yılların sonunda gün geçtikçe hızlı bir şekilde sanayide gelişmeler yaşanmıştır. Kısa süre içerisinde sanayi bankacılık ve ticaretin atardamarının attığı bir konum haline gelmiştir. Plantasyonlar sebebi ile ilk olarak Avrupa, sonra ise Japon göçmenlerin başlatmış oldukları akımlar nedeniyle sanayi tesislerinin gelişmesine çok büyük katkılar olmuştur.

İstatistiksel Bilgiler

Şehrin resmi dili portekizce, para birimi olarak brezilya reali (BRL), yani 10 brezilya reali yaklaşık olarak 8 Türk Lirasına denk gelmektedir. Sao pualo ile Türkiye arasındaki saat fatkı ise 4 saat’tir. Yani Sao Paulo Türkiye’den 4 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 22:00 iken Sao Paulo’da 18:00’dir. Bu büyük şehire uçak yolculuğu ise yaklaşık 15 saat sürmektedir.(aktarmalı uçuşlarda daha fazla olabilir.)

Sao Paulo İklim Yapısı Nasıldır?

Sao Paulo’da her yılın 4 mevsimi boyunca tropikal ve yağışlı bir hava hakimdir. En fazla yağış alan aylar ise şubat, ocak, aralık ve mart aylarıdır. Yılın gerçekleşen en soğuk ayı 14 derece ile temmuz, en sıcak ayı ise 21 derece ile ortalama olarak şubat ayıdır. Bu şehire seyahat etmek için ise en ideal aylar yağışın az olduğu eylül ve nisan ayları arasıdır.

Sao Paulo Yemekleri

Sao Paulo YemekleriGöçmenler kenti niteliği taşıyan Sao Pualo şehri, Japon, Portekiz ve italyan yemeklerinin yanı sıra asıl ana yemekler olarak Brezilya mutfağından çok enfes yemek menüleri sunmaktadır. Bu şehirde yemek yiyilebilecek restoranlar genel olarak 19:00’dan sonraları hizmete başlayıp gece yarısından sonra müşterilere servise başlarlar.

Bir diğer dikkat çeken detay ise, bu şehirde yer alan fiyatların amerikadaki yemek fiyatlarının çok aşağılarında olmasıdır. Ülkede milli yemek çeşidi olarak bilinen ‘siyah fasulye’ ise Afrika kıtasına has olan bir yemek çeşidi olarak bilinmektedir. Bu şehir’e yolunuz düşerse dünyanın en kaliteli etlerinden sayılan ‘chourasco’yu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Sao Paulo Gezilecek Yerler

Bu bölümümüzde ise bu büyük şehirde gezebileceğiniz yerler hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

1- Mercado Municipal

Mercado Municipal, Sao Paulo’nun en büyük market çarşısından bir tanesi olup, bu son derece güzel bir mimariye sahip olan binanın içinde aklınıza gelebilecek her şeyi ile bulabileceğiniz çeşitli dükkanlar yer alır. Bu harika çarşının içerisi iki katlı olup ilk katta küçük dükkanlara sahip olan satıcılarda mevcuttur.

2- Masp Müzesi

Modern bir şekilde inşa edilen ve Brezilya mimarisinin en tipik olan bir örneğini, bu müzenin binasını inceleyerek şahit olabilirsiniz. Avrupa mimari sanatının Latin Amerika’da yer alan en büyük koleksiyonları bu müzede yer almaktadır.

Müze içerisinde toplam olarak 8000’den fazla eser mevcut olup, ayrıca müzenin alanı çok küçüktür. Müze haftanın salı günleri ücretsizdir.

3- Catedral da Sé

Sao Paulo’daki yer alan bu katedral neo-gotik sitilde inşa edilmiştir. Ayrıca dünyadaki en büyük 4. neo-gotik tarzda olan katedraldir. Şehir merkezine yolunuz düşerse bu katedral ile karşılaşabilirsiniz. Katedralin çevresinde büyük bir evsizler topluluğu bulunmaktadır.

Brezilya’da yer alan gelir adaletsizliğinin bizzat şahidi olmanız için kesinlikle burası gezip görmeniz gereken bir yer.

4- Liberdade Mahallesi

Burası kesinlikle görülüp gezilmesi gereken bir yer olup, Japonya’dan sonra en büyük Japon popülasyonu bu şehirde yer almaktadır. Liberdade, Japonların ağırlıklı bir şekilde yaşadıkları bir mahalledir.

Pazar günleri buraya pazar kurulup aklınıza gelebilecek her şey bu pazarda bulunmaktadır. Yemekler inanılmaz derecede ucuz olduğundan sushilerin adeta yüzüne bile bakmaya vakit bulamıyorsunuz.


Evet sevgili ziyaretçilerimiz, Sao Paulo Nasıl Bir Yer? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Dilerseniz dünya’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olan Tokyo şehri hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu Tokyo Nasıl Bir Şehir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.