Şaşırtan Bolşevik Devrimi

Tarihte Gerçekleşmiş Şaşırtıcı Olaylar:

Tarih içerisinde şaşırtıcı ve ilginç bir şekilde gerçekleşmiş bir çok olaylar vardır. Bunlardan bazılarının önem derecesi o kadar büyük bir şekilde vuku bulmuş ki, gerçekleştikleri zaman bazen bir savaşın bazen de bir ülkenin kaderini değiştirecek nitelikte olmuştur. Bu yazımız içerisinde ise sizlere tarihte ilginç bir şekilde iz bırakmış ‘şaşırtan bolşevik devrimi‘ hakkında bilgiler vereceğiz.

Rusya’daki Şaşırtan Bolşevik Devrimi(1917-1922):

İngiltere, Fransa ve ABD, tarihteki Lenin ve Bolşevik‘lerin Rusya hükümetinin başına dert açacağını tahmin ediyorlardı. O dönemde Mart ayı içerisinde Çarı tahttan indirip kovan Kerensky hükümetini devamlı bir şekilde uyarıyorlar, Lenin‘in hemen bulunup bir yöntem ile infaz edilip öldürülmesinin en iyi karar olacağını tekrarlayıp duruyorlardı.

Ama kesinlikle Lenin‘in bir devrim yapıp Petrograd ve Moskova’yı ele geçireceğini tahmin bile etmiyorlardı.

Lenin Rus Ordusunun Başına Geçmesiyle Başlayan Savaş Süreci:

Rusya devleti, tam 4 yıl boyunca milyonlarca Avusturyalı Alman ve Türk askerini adeta yutan bir cephe olmuştu. Çarı desteklemek maksadıyla Murmansk üzerinden, Pasifik yolu ile Sibirya’nın doğu kıyı kesimlerine gemiler ulaşmış oldu.

Savaş esnasında Çar düştükten hemen sonra Kerensky‘ye savaş içerisinde kalması için daha fazla askeri destek vaat edildi ve 1917 tarihinin yazında 3 büyük Müttefik devlet silah ve cephane ile beraber asker de göndermiş oldu. Lenin başa geçtiğinde ise tüm Müttefik güçlerin apar topar Rus topraklarından çıkmalarını istedi. Bu sebeplede yeni bir savaşın fitili yakılmış oldu.

Savaş Yıllarında Batı ve Sovyetlerin Birliğinin İlişkileri:

Batı ve Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin 1917 ve 1922 tarihleri arasınd nasıl bir durumda olduğu çok az bilinir. Aslında bu savaş, Müttefiklerin kaybetmiş olduğu bir savaştır. İngiltere ve Fransa ülkeleri batı tarafında çok daha büyük bir savaşın içinde iken Rusya devleti ile bir savaşa girişmeleri durumu çelişkilidir.

En basit açıklama ise, Rusya’ya zaten yüzlerce milyon dolarlık askeri malzeme ve asker gönderilmişken bu etkenlerin değerlendirilmek istenmesi olabilir. Aslında hazır Rusya devleti savaştan çekilmişken o malzeme Batı cephesine gönderilmeliydi. Bazı Çar yanlıları, Kerensky yanlıları, savaş uzmanları ve milliyetçi gruplar Lenin’e karşı baş kaldırdılar, hepsi de tasfiye edilmiş oldu.

Lenin’in İşini Bitirme Girişimi:

Churchill‘in görüşüne göre, eğer zamanında önlem alınmaz ise Bolşevikler tüm Dünya’nın her yerine yayılabilirlerdi. Böylelikle bu tehlikenin farkına varan bir takım Batılı Müttefikler harekete geçmiş oldu.

Harekete geçmek gayet iyi bir fikir gibi görünsede maalesef düzensiz ve plansız bir şekilde sorumluluk alma konusunda pek heves duyulmadan bu işe kalkışılmıştı. Ancak bu başarısız durumun neticesinde Lenin’in işini bitirip ortadan kaldırma çabası girişimi başarısız olmuş oldu.

Kızıl Ordunun Komutanı Troçki’nin Başarıları:

On binlerce İngiliz, Fransız ve Amerikan askeri Ortadoğu ve Pasifik yoluyla Murmansk’a geldi. Ancak hiçbirinin malzemeye göz kulak olmak dışında belli bir görevi bulunmamaktaydı. Bu sırada Kızıl Ordu’nun başındaki Troçki cepheden cepheye adeta koşuyor, başarılı savaşlar elde ediyordu.

Bir yandan Moskova şehrini alma çabası bir yandan da Urallarla‘da operasyonlar yapıyordu. Ukrayna’daki Alman güçlerine ve Batı ittifakına karşı isyanlar örgütlüyordu.

Almanya’nın Rusya’dan Askerlerini Çekmesi:

1918 tarihinin Kasım ayında ateşkesin imzalanmasının ardından Rusya’da asker tutmak tek kelimeyle anlamsız bir hale gelmişti. Almanya savaşı kaybetmiş ve yapılan antlaşmaya göre askerlerini sınırlarının gerisine çekmek zorunda kalmıştı.

Bu durumda Almanya’nın Ukrayna’dan da çekilmesi anlamını taşıyordu. Churchill o sırada artık İngiltere yönetiminde değildi ve batı bölgesinde savaşın sona ermesi üzerine Baltık Denizi ve Karadeniz üzerinden Rusya’ya asker gönderilmesi konuşulur hale gelmişti.

Belirli ve net bir plan olmaksızın Rusya’yı Kızıl ve Beyaz hükümet olacak şekilde bölmeye çalışmak pek işe yarar bir plan olmadı. Lenin’e kuşaklar boyunca etkisini gösterecek batı karşıtı bir propaganda yapmak için malzeme vermiş oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.