Satışta Müşteri Rolünü Oynamak

Satışta Müşteri Gibi Düşünmenin Önemi:

İşinde profesyonel derecede olan bir satış yöneticisi mutlaka müşteri gibi düşünmelidir. Müşterinin düşüncelerini anlamalı, beklentilerini gözlemlemeli ve bunlar gibi önemli ipuçlarını satış sürecine aktarmalıdır. Bazen satış örgütünü de tıpkı müşteri gibi (müşteri rolü yaparak) gözlemleyip denetlemelidir. Bu hareket kendisine, müşteri tarafında olmayı sağlar.


Başarılı Satış Yapabilmek İçin Arkaplanda Harcanan Emekler:

Milyonlarca TL’lik reklam harcamaları, üstün teknolojik seviyede olan ürün ve hizmetler, çalışan personel, her yıl gerçekleştirilen ürün araştırmaları ve daha bir çok belirtmediğimiz arkaplanda ortaya çıkan harcanan emek ve faaliyetlerin hepsi müşteriler (satış) için yapılmaktadır. Satış sürecinde yaşanacak herhangi bir olumsuz sorun, yapılan ve harcanan tüm çabaların boşa gitmesine sebep olabilir.


Müşterinin Güvenini Sarsacak ve Olumsuz Bir Şekilde Etkilenecek Bir Örneğe Değinecek olursak…

Müşteri olarak çok sevdiğiniz beğendiğiniz ve kafanızda iyi bir yerde konumlandırdığınız bir firma veya şirketin mağazasına gittiğinizde kimsenin sizinle ilgilenip alakadar olmadığı, personelin kendi arasında şakalaştığını veya reyonların üzerinde oturarak yemek yediğini düşünün. Karşılaştığınız bu güven sarsıcı sahne işletmenin olumlu imajının sonu olarak kendini gösterir. Bu sebeple sözü edilen işletme sizi kazanmak yerine maalesef bu ilgi ve alakasız davranışlar nedeniyle kaybetmiştir.


Satış Yöneticiliği Kademesinde Olan İnsan Şu Unsuru İyi Bilip Asla Unutmamalıdır:

İnsanoğlu bu hayatta çeşitli rol ve makamlara sahip olurlar; örneğin: ‘baba olmak, öğretmen olmak, satış yöneticisi olmak, müşteri olmak vb…’ Yönetici olan kişi de kendini sadece organizasyonun başında insanları çalıştıran bir kişi olarak görmemelidir. Sözü edilen bu rollerden bir çoğunu üstlenmelidir. Özellikle, müşteri rolünü kesinlikle oynamalıdır.

Satış yöneticisi: Mağazalarını gezmeli, kendi ürünlerini kullanmalı, denemeli, konu hakkında bilgi sahibi olmalı ve tüketicilerin düşüncelerini yerinde anlamaya çalışmalıdır.

Satışçı müşterilerine beğeneceği bir yaşam biçimi sunarken neyi sunduğunu da iyi bilmelidir. Örnek verecek olursak, hayatında hiç motosiklete binmemiş ya da cep telefonu kullanmamış satışcının bu ürünleri satma becerisi, kullanan kişilere göre çok daha az miktarda olacaktır.


Ürün Satmadan Önce Satış Analizi Yapmanın Önemi:

Satış analizi: müşteri rolünün önemini bir kez daha ortaya çıkaran bir faktördür. Philip Kotler: “Bazı müşteriler sadece ürünü değil, diğer kişilerle ortak bir yaşam biçimini de satın almaktadır.” Bu düşünce yaklaşımı ile, ürünlerinizi hedef kitlenize satarken, mümkün olduğu kadar, onların neler düşündüğünü yaşayarak test etmeye çalışın. Bu sayede başarılı bir test ile satış başarıyı yakalayabileceksiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.