Scaphism İdam Şekli Nedir?

Scaphism Nedir?

Scaphism, kayık olarak bilinen yabancı bir terimdir. Kelimenin anlamı ise; Acı çektirerek öldürmeye ve hayata son vermeye dayalı eski tarihteki bir Fars idam çeşididir. Adı Yunanca’da ise Skaphe‘dir. Yani içini oymak anlamını taşımaktadır.


Scaphism Nasıl Bir İdam Yöntemidir?

Scaphism, fars döneminden kalma uzun süreli devam eden bir idam yöntemidir. Çıplak olan mahkum arka arkaya gelen çift dar kürekli bir yapıda olan kayıklara kafasından, ellerinden ve ayaklarından sıkı bir şekilde bağlanır. Bu bağlama işleminden sonra şiddetli ishal geliştirme noktası için süt ve bal yemeye aşırı derecede zorlanılır.


Vücuda Uygulanan Bal İşlemi;

Böcekleri çekmek içinse korumasız bir şekilde çıplak olan beden üzerine daha çok miktarda bal sürülürdü. İdam edilecek olan mahkum daha sonra durgun bir göl üzerinde ya da kızgın güneşe karşı bu halde maruz bırakılırdı. Mahkumun vücuduna daha çok böcek çekmek için, savunmasız insanların dışkıları sandal içinde biriktirilirdi.


Ve Mahkum Ölüme Terkedilecek Alana Götürülüyor…

Bu işlemlerden sonra sandal, böceklerin ve sürüngen hayvanların bolca bulunduğu ve yaşadığı bataklık gibi bölgelere götürülür. Mahkum bu ıssız ve vahşi yaratıkların yer aldığı yerde böcekler ve çeşitli bataklık yaratıkları tarafından yavaş yavaş bir şekilde parçalandıktan sonra, mahkumların kangren olan etleri ile bolca beslenirlerdi.


Mahkumun Bedeni Yok Olana Kadar İşkenceler Devam Ederdi?

Vücut tamamen yok olana dek bu vahşi hayvanların saldırıları acımasızca devam ederdi. Mahkum bu vahşice uygulanan idam yöntemine bu şekilde maruz kalır ve canice bir yöntemle hayata veda ederdi.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.