Seo Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Seo Nedir?

Seo, ingilizce terim olarak (Search Engine Optimization), Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamını taşımaktadır. Yani, web sitelerinin arama motorlarının düzen ve kriter bakımından daha kolay taranıp arama sonuçlarına eklenmesine ve web sitesi üzerinde yapılan çalışmaların kalitesine göre arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasına olanak veren çalışmalardır.

Bu nedenle başarılı bir Seo çalışmasını, internet mecrasında yer alan tüm web site ve site sahiplerinin asla göz ardı etmemesi gerekir.

Neden Yapılmalıdır?

Web sitesi kurmak ve bu siteye editörlük veya yöneticilik yapmak gayet kolay bir iştir. Ancak kurduğumuz web sitesine kimsenin uğramaması, web sitemizde insanlara sunduğumuz hizmetlerden kimsenin haberinin olmaması, yani kısacası sitemizin organik bir ziyaretçi kitlesine sahip olmaması kurduğumuz web sitemizden hiçbir fayda görmediğimizin göstergesidir.

Oysa oluşturduğumuz web sitemizi sağlam ve etkili bir seo çalışması ile desteklersek arama motorları kısa süre içerisinde bu kaliteli çalışmalarımızın farkına varır ve arama sonuçlarında daha yüksek konumlara sitemizi taşırlar. Web sitemizin insanlar tarafından ziyaret edilip kazanç sağlamak istiyorsak, etik çalışmalar dahilinde sitemize etkili seo çalışmaları uygulamalıyız.

Örnek olarak: Arama motorlarını bir çarşı ve sitelerimizi bu çarşının içinde açılmış yeni bir dükkan veya market olarak farzedelim. Biz bu çarşının içinde ne kadar kaliteli ve dürüst, ayrıca etik yollarla iş yaparsak o kadar kısa süre içerisinde insanların sevgisini ve ilgisini kazanır, dükkan veya işletmemizi daha hızlı büyütebiliriz.

Bizlerde web aleminde yer alan insanlara ne kadar kaliteli ve özgün bir içerik türü ile hizmet edersek arama motorları ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlenir, başarı merdivenlerini bir bir kısa sürede başarılı bir şekilde tırmanabiliriz.

Seo Çalışmaları 2’ye Ayrılır.

1 – Site İçi Seo:

Site içi seo, sitemiz içerisinde seo ile ilgili yaptığımız çalışmalardır. Site içerisinde genel olarak yapabileceğimiz çalışmalar; domain adı, site başlığı, site açıklaması, siteye girdiğimiz içerikler, etiketler ve sayfalar gibi kontrolümüz dahilinde yapabileceğimiz çalışmalar bütünüdür.

Site içi seo faktörlerini maddeler halinde sıralayacak olursak.
Bunlar:

1. Seo kurallarına uygun olacak şekilde içerik oluşturmak.
2. Seo uyumlu domain ismi.
3. Seo kurallarına uygun ve hedef sektörümüzdeki arama hacmi yüksek başlık, açıklama ve etiket kullanmak.
4. Sık sık güncel ve özgün olmak şartıyla sitemize içerik girmek.

Maddeler halinde sıraladığımız bu kriterler site içi seo için yapılabilecek ana çalışmalardır.

2 – Site Dışı Seo:

Site dışı seo ise, web sitemize dışarıdan güç kazandıracak ve sitemizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak çalışmalar bütünüdür.

Site dışı seo çalışmalarının ana maddelerini sıralayacak olursak.
Bunlar:

1. Kaliteli backlink almak. (Web sitenize başka blog ve sitelerden kaliteli olmak şartıyla link verilmesi.)
2. Google webmaster araçlarına kayıt olup sitemizi doğrulamak ve sitemap haritamızı eklemek.
3. Web sitemiz için sosyal ağ sayfaları veya profilleri oluşturup içeriklerimizi bu sosyal ağ ortamlarında insanlarla paylaşmak gibi ana unsurlar sitemiz için site dışı seo çalışmalarında yapabileceğimiz ana çalışmalar bütünüdür.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

2 thoughts on “Seo Nedir? Neden Yapılmalıdır?

  Aysel

  ( - )

  Seo‘nun ne demek olduğunu bilmiyordum bu site sayesinde öğrendim. Teşekkür ediyorum:-)

   Admin

   ( - )

   Güzel yorumunuz için biz teşekkür eder.

   Bilgili günler dileriz. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.