Siirt’te Gezilecek En Popüler 5 Yer

Siirt‘te gezilebilecek bir çok popüler tarihi vede turistik yer bulunmaktadır. Bizde bu yazımız içerisinde siz değerli ziyaretçilerimize Siirt’te gezilmesi gereken en popüler 5 yer hakkında bilgi vermek istiyoruz. İstiyorsanız vakit kaybetmeden hemen bu yerlere aşağıdan bir göz atalım.

1- Finik Kalesi

Siirt Finik KalesiFinik kalesi ve çevresi Siirt yöresi için çok önemli bir merkez halini almıştır. Osmanlı’nın son döneminde Siirt toprakları içerisinde yer almakta olup, Eruh’ta iken 1990’lı yıllarda Şırnak‘a bağlanmış ve ilçe merkezi haline getirilmiştir.

2- Sağlarca(Billoris) Kaplıcası

Sağlarca(Billoris) KaplıcasıSağlarca kaplıcası: Siirt iline 17 kilometre uzaklıkta, Siirt-Eruh yolu üzerinde, Botan Çayı kıyısındaki bir mağarada bulunan bu kaplıcadan mağaranın genişletilmesi ve düzenlenmesi çalışmaları ile yararlanılmaya başlanmıştır.

İyi geldiği hastalıklar ise: Kaplıca suyu, romatizma, deri, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklar gibi hastalıklara olumlu etki yaptığı söylenmektedir.

3- Siirt Mağaraları

Siirt MağaralarıKalkerli bir yapıda oluşumlar önemli yer tuttuğundan burada pek çok sayıda mağara oluşmuştur. Bunların bir bölümünde tarih içerisinde insanlarca konut olarak kullanıldığını gösterir izlere rastlanmaktadır. Suya karşı direnci az olan kalkerlerin erimesi ile ortaya çıkan bu doğal mağaralar genellikle vadi boylarında yoğunlaşmıştır. Bunların en ünlüleri arasında Botan Mağaraları bulunmaktadır.

4- Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani TürbesiBu türbe Baykan ilçesinin Ziyaret Beldesinde yer almaktadır. Yörenin Cas denilen harcıyla yapılıp Kubbe ile örtülmüş olan türbe, 1967 tarihinde yıktırılarak yerine yeni bir türbe yaptırılmıştır. Veysel Karani türbesi ve külliyesi 2001 yılında Valilikçe restore edilerek modern bir görünüme kavuşturulmuştur. Her yıl 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde Veysel Karani‘yi anma etkinlikleri burada düzenlenmektedir.

5- İbrahim Hakkı Hazretleri

İbrahim Hakkı HazretleriHicri 1067 tarihinde dünyaya gelmiştir. Genç yaşta babasını kaybetmiş, kendisi Müderrislik ve İmamlık yapmıştır. 40 Yaşında iken kemale ermiştir. İsmail Fakirullah Hazretleri bir yandan insanlara irşat ta bulunurken diğer yandan da zamanında beşeri ilimlerde de çok önemli bilim adamları yetiştirmiştir.

Bunlardan biri de Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleridir. Hadis ve Fıkıhta, tasavvuf ve edebiyatta, psikoloji ve sosyolojide, tıp ve astronomide ve pek çok bilim dalında büyük bir kudret ve yetenek göstermiştir.

Ulaşım Tarifi: Siirt Merkezinden 7 km. uzaklıktaki Tillo (Aydınlar) İlçesinde bulunmakta olup buraya varıldığında kolayca bulunabilmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.