Sincaplar Nasıl Hayvanlardır?

Sevimlilikleri İle İnsanların İlgi Odağı Sincaplar.

Sincaplar; uzun ve yumuşak bir yapıya sahip olan kuyrukları, hızlıca gerçekleştirdikleri atik hareketleri ile tüm dikkatleri üzerlerine çeken sevimli ve küçük bir boyda olan hayvan türlerinden bir tanesidir. Genelde beslendikleri yiyecekler ceviz yer fıstığı vb… yiyeceklerdir.

Sincaplara Eski Türkçe’de Verilen İsimler;

Sevimli hayvanlar kategorisi içerisinde yer alan sincaplar, eski Türkçe’de deyin, teyin ve değin isimleri ile bilinen hayvanlardır. Bu hayvanlar Sincap ismini sonradan almışlardır. Sincaplar, evcil hayvan olarak pek beslenmesede bazı insanlar bu hayvanların sevimliliğine dayanamayıp evcilleştirmeyi başarmışlardır. Bu durumda pek nadir görülen bir durumdur.

Soğuk Havalarda Uyuşukluk Geçirirler;

Sincap türü hayvanlar, soğuk ve çetin geçen kış aylarında yaz aylarındaki gibi enerjiliği ve haraketliliği yapamadıkları için vücut bölgeleri bir tür uyuşukluk dönemi geçirir. Bu durum da şunu ifade etmektedir, soğuk kış aylarında sıcak yaz aylarına nazaran soğuk havanın vücutta yaşattığı uyuşukluk nedeni ile bu aslında çok atik ve enerjik olan hayvanlar uyuşukluk döneminde hareketsiz bir yaşam tarzı ile karşı karşıya kalırlar.

Sincapların Ortalama Boy ve Kuyruk Uzunlukları Ne kadardır?

Bu sevimli mi sevimli hayvanların kuyruk ve boy uzunlukları özelliklerine değinecek olursak bunlar; boy uzunlukları genellikle 20 ile 25 cm aralığında, sevimliliklerine sevimlilik ekleyen kuyruklarının uzunlukları ise 15 ile 50 cm uzunluğunda olmaktadır. Bu özelliklerden çıkardığımız sonuç ise aslında sincapların kuyruklarının kendi boylarını geçtiği sonucudur. Bu hayvanların kuyrukları kendi boylarını geçecek miktarda uzayabilmektedir.

Beslenme Şekilleri ve Beslendikleri Yiyecekler;

Yazımızın başında kısaca bahsettiğimiz beslenme şeklinin detayını anlatacak olursak, bu sevimli hayvanların tükettiği ve beslendiği yiyecek ve canlı çeşitleri; sırasıyla ağaç kabuğu, mantar, tomurcuk, badem, fındık, ceviz, meşe palamutu ve böcek türü canlıları yiyecek olarak tüketebilen hayvanlardır.

Sincapların Bilmediğiniz Diğer Özellikleri;

Bu sevimli hayvan türlerinin kiloları 280 ve 480 gram ağırlığında olup, hamilelik süreleri ise 4 – 6 hafta arasında değişmektedir. Bu hayvanlar yavruladıkları zaman 3 – 6 civarında yavru dünyaya getirebilirler. Sicapların ömürleri 7 – 8 yıl arasında olup sadece çiftleşme dönemlerinde kendi cinsleri ile beraber yaşarlar.

Sincaplar her ne kadar yabani hayvanlar grubunda olsalar bile yeni doğduktan bir kaç ay sonra beslenmeye başlanılırsa evcilleşme ihtimalleri söz konusu olabilir. Yani evcil bir hayvan olarak büyütmek istiyorsanız daha küçükken beslemeniz ve ev ortamına alıştırmanız gerekmektedir.

Sincapların Yaşadıkları Bölgeler Nerelerdir?

Bu hayvanların yaşadıkları bölgeler; ülkemizin batı ve doğu karadeniz bölgesi, trakya doğu anadolu bölgesi ve toros dağlarında pek çok bulunan ve yaşayabilen hayvan türleridir. Bu bölgelerde yaşıyorsak bu sevimli hayvanlar ile her an karşılaşabilmemiz mümkündür.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.