Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

SoğanGözü Neden Yaşartır?Yaptığımız yemeklerin hemen hemen hepsinde soğan kullanırız. Ama soğan doğramak o kadarda kolay bir iş olmasa gerek, bazen gözleri yaşarttığı için ellemek bile istemeyiz. Peki soğan neden gözlerimizi yaşartır? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.


Soğan Gözlerimizi Neden Yaşartır?

Akşam yemeği için mutlu bir şekilde doğranmış soğan, Gözlerinizi sıkıştırıyor ve gözyaşları yüzünüzden süzülüyor. Belki de yanma o kadar kötüye gidiyor ki resmen ağlama derecesine kadar varıyor. Peki hiç düşündünüz mü soğan neden böyle gözleri çok fazla yakıyor?

Aslında bu durum oldukça büyüleyici biyokimyaya kadar iniyor. Mutfağa girmeden önce, soğan güneşten gelen vitaminli ışınlar ile yiyecek hazırlamakta ve topraktaki mineralleri emmekte idi. Soğanların bir takım amino asitlerde kullandıkları kükürt emiliminde özellikle iyi derecede bulunduğu ortaya çıkmaktadır.

Bir soğanı kestiğinizde, hücrenin ardındaki hücreyi kırarsınız, sıvı içeriğini serbest bırakırsınız. Daha önce ayrılmış enzimler kükürt zengini amino asitlerden geçerler ve dengesiz sülfenik asitler oluştururlar ve bunlar daha sonra sin-propanethial-S-oksit olarak bilinen bir kimyasal olarak yeniden düzenlenir. Bu sinsi kimyasal uçucudur, yani kolayca buharlaşır ve kesme tahtasından çıktığında yanma hissi yaratır ve gözbebeklerinizle temas eder.

Gözlerinizi hasar görmekten alıkoymaya çalışırken soğanın kimayasal etkisinden beyniniz hızla rahatsız edici tahriş edici maddenin durulanması için gözyaşı tepkisini tetikler.

Soğanın Kimyassalığını Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Bazı soğan çeşitleri, özellikle tatlı soğan, diğerlerinden daha az sülfürdür ve bu nedenle gözlerinizi yakma olasılığı daha düşüktür. Onları doğramadan önce soğanları da dondurabilir veya soğutabilirsiniz.

Bu işlem kimyasal olan enzimleri yavaşlatır. Böylelikle daha rahat bir şekilde soğan doğrama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Evet değerli ziyaretçilerimiz, hemen hemen hepimizin muzdarip olduğu soğanın gözyaşartıcı etkisi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz sao paulo şehri hakkında çok ilginç ve şaşırtıcı bilgilerin bulunduğu Sao Paulo Nasıl Bir Yer? başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.