Tac Mahal’in Tarihi ve Özellikleri

Dünya’nın 7 Harikasından Biri Olarak Gösterilen Tac Mahal’i Kim Niçin Yaptırmıştır?

Geçmiş tarihlerin en büyük eserlerinden biri olan Tac Mahal. Babür İmparatoru olan Şah Cihan’ın 7 tane eşi vardı. Bu 7 eşinden en sevdiği hanımı, 14. çocuğunu doğururken hayatını kaybeder. Şah Cihan Tac Mahal’i Mümtaz Mahal anısına yaptırmıştır. Bu ihtişamlı tarihi eser, Hindistan’ın Agra kentinde yer alır ve Dünya’nın 7 harikasından biri olarak gösterilir.


Bu Tarihi Eserin İnşası İçin 21 Yıl Boyunca 22.000 İşçi Çalıştırılmıştır.

Adeta “Cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddia ile yola çıkan Şah Cihan’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar verdirilene kadar tam 2000 farklı model tek tek olarak gösterilir. Bu tarihi yapıtın inşasına 1632 yılında başlanmış olup, tam 21 yıl boyunca 22.000 işçi aralıksız bir şekilde çalıştırılmıştır. Yapıtın taşları bir çok farklı bölgeden getirilmiştir. Ayrıca bu taşların taşınmasında tam 1000 fil kullanılmıştır.


Osmanlı Mimarlarının Tac Mahal’in Yapımına Büyük Katkısı;

İslam devletleri, İran, Osmanlı, Türk ve Hint mimarisinin birleşimi olarak kabul edilen Tac Mahal’de, var olan baş mimarlardan sonra Osmanlı’dan da iki mimar bu tarihi yapıtın yapımına çok önemli katkılarda bulunmuştur. Mimarlardan İsmail Efendi bu yapıtın ana kubbesini tasarlamış, diğer mimar Üstad İsa’da genel tasarımda büyük etki yaratmış ve öğrencisini bu projenin baş mimarlarından biri olarak görevlendirmiştir.


Tac Mahal’in Gün İçinde Farklı Renklere Bürünme Özelliği;

Tac Mahal, gün içerisinde çok ihtişamlı bir şekilde farklı renklere bürünür. Gün doğumu ile birlikte pembemsi bir renk ile en güzel rengini gösteren Tac Mahal, bu renge bründükten kısa bir süre sonra normal beyaz görünümünü alır. Geceleri ise Ay’ın yansıttığı ışık ile beraber de altınımsı şeklinde çok güzel bir renk halini alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin anlamını ise şu şekilde yorumlarlar; gün içerisinde değişen renklerin, kadınların özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını ifade ederler. Dış tasarımında yer alan işlemeler, mermerlerin iç tarafı oyulup, titizlikle kesilerek küçücük bir yapıda olan taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Yapının içerisinde ve dışında yer alan işlemelerde de Kuran’ı Kerim’den bir çok mübarek ayet de yer almaktadır.


Şah Cihan’ın, Oğlu Tarafından Devrilmesi ve Tac Mahal Manzaralı Bir Odaya Hapsedilmesi Olayı;

Şah Cihan, Tac Mahal tarihi yapısının yapımından çok kısa bir süre sonra, oğlu tarafından tahttan indirilip devrilmiş ve geri kalan hayatını Tac Mahal manzaralı bir odanın içerisinde hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir.


Yapıtın Kubbe ve Minarelerinde Kullanılan Simetrik Özellik;

Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleri ile birlikte, bunlara hangi yönden bakarsanız bakın simetrik bir özelliğe sahiptir. Minareler depremde esnasında dışa yıkılsın diye hafif dışa doğru eğik bir yapıdadır. Tüm yapıda simetrik olmayan tek yapı yer alan anıt mezarlardır. Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak hanımının mezarından daha üstün ve yüksek bir yerdedir.


Turistlerin İlgi Kaynağı Haline Gelen Tac Mahal;

Bu ihtişamlı ve tarih incisi eseri yılda yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret etmektedir, fakat bu ziyaretçilerin sadece %10’u yabancı turistlerden meydana gelmektedir. Bizce bu harika eseri imkanı olan herkesin gidip görmesi gerekir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.