Tarihin En Kanlı Diktatörü Mao Zedong

Mao Zedong (1893 – 1976) Kimdir?

1893 tarihinde Çin’in Human eyaletinde dünyaya geldi. Babası zengin ve varlıklı bir kişiliğe sahipti. Mao Zedong, 13 yaşına gelene kadar sabahları tarlada çalışan öğleden sonraları ise okula giden bir çocuktu. 1911 tarihinde Guomindang ordusuna katıldı.

Katıldığı ordu 1912 yılında Mançu Hanedanı’nı devirip cumhuriyet ilan etti. Mao Zedong, Marksist fikirlerle, öğretmen okulunda okumaya devam ederken tanıştı; öğrendiği bu fikirler Pekin’e yaptığı bir gezi sırasında pekişti; bu gezi aynı zamanda ÇKP’yi kuracak olan öncülerle tanışma fırsatı verdi Mao Zedong‘a.


ÇKP(Çin Komünist Partisi), 1925 yılındaki ilk devrimci ayaklanmasını organize etti.

Bu ayaklanma kanlı bir şekilde bastırılmış oldu. Yaşanan bu ayaklanma ÇKP için sonun başlangıcı gibiydi; 1927 tarihine gelindiğinde hemen hemen sıfır noktasına gelmişti. 17 yıl sonra parti Japon işgalcilerine karşı bir kez daha Guomindang ile işbirliği yaptı; ancak bu kez, kendi birliklerinin bağımsızlığını korudu; çünkü rüzgar artık Mao zedong‘un kızıl devrimcilerinden yana esiroydu.


Mao Zedong’un İktidar Başarısı:

ÇKP üyeleri, 1934 sonbaharında yaklaşık olarak 1 yıl sürecek bir Uzun yürüyüş için Jiangxi‘yi boşaltmak zorunda kaldılar: yola çıkan yaklaşık 100.000 civarında kişiden yürüyüşün sonunda ancak onda biri hayatta kalabilme şansını elde etmiştir.

Kızıl Ordu birlikleri, düşman kuşatmasından kurtulmak için kendinden daha kalabalık ve daha iyi silahlanmış hükümet kuvvetleriyle çarpışa çarpışa kuzeybatıya doğru zorlu bir dağlık arazide 10.000 kilometre yol yürüme başarısını elde etmişlerdi. İşte bu Uzun Yürüyüş’ün mimarları ve kalan 10.000 kişi, Çin devriminin de seçkinlerini oluşturmuş oldu.


Mao Zedong’un Kanlı İktidarı:

Çin Komünist Devrim’i lideri Mao Zedong, iktidara geldiği ilk 5 yıl içerisinde 5 Milyondan fazla insanı infaz ve idam ederek veya işçi kamplarına sürgün göndererek canice öldürdü. “İleri Büyük Atılım” ve “Kültür Devrimi” adını verdiği 2 adet sosyal programı vardı Mao‘nun.


Çin’i Süratle Endüstriyelleştirmek Çabası Sonucu Sebep Olduğu Ölümler:

Başlattığı bu programların uygulama safhasında yaklaşık 20 milyondan fazla insan maalesef açlıktan öldü. Sonrasında ise “Sosyalist Eğitim” hamlesi adı altında kendisine muhalif entellektüelleri infaz edip öldürmeye başladı.

Bu program sonucuda da 4-7 milyon civarında insan öldü. 100 Çiçek Harekatı ile de 30 milyon insanın bir kaç ay içinde açlıktan ölmesine sebep oldu. Mao Zedong‘un katlettiği insan sayısı 50 milyondan fazla olduğu söylenmektedir. Mao Zedong 9 Eylül 1976 tarihinde hayata veda etti. Tarih sayfalarınada “insanlık tarihinin en kanlı diktatörü” ünvanını alarak geçti.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.