Teleskop Nasıl Bulundu?

Teleskopun İcad Edilmesinin Uzay Bilimine Katkısı;

Gökyüzü görünüm görüntüsünün oluşması etkeninde kesin rol oynayacak olan bilim adımı, sadece uzmanlar tarafından takdir niteliğinde görülen ve astronomik hesaplamaların geliştirilmesi çalışmalarından ibaret olan bir buluş değildir aslında. Bu tepkimeleri sağlayan Güneş, Ay ve yıldızların daha çok yakından ve detaylı bir şekilde incelenebilmeleri için gökyüzü cisimlerini etkili bir şekilde ve kusursuzca Yeryüzü’ne yaklaştıran ayrıca herkesin yararlanabildiği bir fizik aracı kapsamında olan Teleskopun icadı olmuş oldu.


Teleskop, Bir Bilimsel Faaliyet Ürünü Mü? Yoksa Gözlük Üretiminde Ortaya Çıkmış Olan Yan Ürün Müdür?

Büyük ihtimalle Teleskop, sadece bir bilimsel faaliyet niteliğinde olan teknolojik icad ürünü olarak icat edilmiş değildir. Hollanda ülkesinde yer alan gözlük üretiminde ortaya çıkmış olan bir yan ürün çeşididir.


Teleskop’un Buluş Efsanesi;

Teleskop‘un ilk farkedilmesi olayı ise şu şekilde olmuştur;, 1600’lü yıllarda bir küçük çocuğun, Lippershey‘in dükkanında buluduğu esnada, bir gözlük merceğinden, vitrinde yer alan bir diğer gözlük merceğine baktığı ve bunların bu şekilde birleşip dışarda bulunan cisimleri daha yakın bir konumda gösterdiğini farkettiği şeklinde oluşan bir çeşit Teleskop buluş hikayesidir. Teleskop‘un keşif hikayesi bu şekilde olmuştur.


Teleskop’un İcadı İçin Neden Bir Bilimsel Deha Gerekmemişti?

Teleskop bilimsel aracının icad edilmesi için bir bilimsel deha çalışma şeklinin gerek görülmemiş olması, aslında bu bilimsel icadın bir nevi zaman ve vaktinin de çoktan gelip geçmiş olduğunu belirtir ve göstermektedir. Teleskop aracına her vakit için büyük bir ihtiyaç duyulmuştu ama gerçekleştirilebilecek bir araç olduğu düşünülmediğinden dolayı, bu buluş alanında herhangi bir araştırma ve keşif girişiminde bulunulmamıştı.


Teleskop’u Keşfedebilecek İmkanlar Var İken Şans Eseri Keşfedilmesi;

Teleskop‘un keşfini sağlayabilecek araç yol ve gereçler bir bakıma tam 300 yıldır vardı. Ancak bu bilimsel aracın şans eseri icad edilmesine sebep olan olay, 16. Yüz yılın artan zenginliği içerisinde, optik üretiminin de nicel bakımdan aşırı derecede yoğunlaşması olayı oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.