Tokyo Nasıl Bir Şehir?

İlk defa gittiğimiz bir yerin nasıl olduğunu merak ederiz. Bir ülkeye yolumuz düştüğünde veya gezme amaçlı gittiğimiz zaman oraya gittikten sonra merak ettiğimiz şey, o ülkeye ait en kalabalık ve büyük şehrin hangisinin olduğu merakıdır.

Genel olarak, şehir nüfusu, tarihi yerler, gezilebilecek yerler ve şehrin çok çeşitli istatistiksel bilgilerini merak ederiz. İşte bu yazımızdadaTokyo Şehri Dünya’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olan Tokyo şehri hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Tokyo Hakkında Kısa Bilgi

Tokyo, Japonya’nın baskenti, yüzölçüm olarak 600 km²’dir. Japonya Tokyo’nun nüfusu 35 milyon civarında olup ayrıca Dünya’nın en büyük ve kalabalık kentidir. Son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kentlerden bir tanesidir. Honşu’nun orta kesiminde bulunup, Büyük Okyanus denizinin bir girintisi niteliğinde olan Tokyo Körfezi’nin kıyı kısmında, Sumida Nehri’nin tam ağzında yer alan bir Dünya metropolü’dür.


Japonya’nının Başkenti Tokyo Şehri Nasıl Bir Yerdir?

Tokyo şehri Japonya‘nın başkenti olup Dünya’nın en kalabalık insan nüfusuna sahip şehirlerden bir tanesi konumundadır. Bu kalabalık şehrin ismini duymayan hemen hemen kimse yoktur. Dünya genelinde bu kadar çok tanınmasının bir nedeni de aşırı kalabalık bir nüfusa sahip olmasıdır.

Tokyo‘nun bağlı olduğu banliyö(bir kentin yakın çevresinde bulunan, kentle sıkı bağlantısı olan yerleşim yeri.)‘ler ile birlikte nüfusu tam 36 milyon civarında olduğu söylenmektedir. Şehrin yüzölçümü 2.168 kilometrekare olup, merkez bölgesinin yüzölçümü ise 600 kilometrekaredir.

Para birimi Japon yeni (¥)‘dir. Tokyo‘da yabancı para geçmediği için bu şehre varmadan paranızı bozdurmanız gerekir. Resmi dili Japonca’dır. 2020 Yaz Olimpiyatlarıda Tokyo’ya verilmiş olup bu şehirde gerçekleşecektir.

Tokyo’da Gezilebilecek Yerler

Tokyo çok büyük bir şehir olduğu için gezilecek yerleride bir hayli fazladır. Tokyo’da gezilebilecek en popüler yerler ise:

– İmparatorluk sarayı,
– Sensoji tapınağı,
– Ueno park,
– Takeshita Street Caddesi,
– Kaneiji Tapınağı,
– Tokyo ulusal müzesi,
– Tokyo modern sanat müzesi,
– Meiji tapınağı,
– Yoyogi park,
– Shinjuku istasyonu ve
– Tokyo kulesi Tokyo şehrinin gezilebilecek en görkemli ve belirgin yerlerindendir.

Tokyo’nun En Kalabalık Caddesi

Tokyo Takeshita Street CaddesiJaponya’nın başkenti Tokyo’ya gittiğinizde hem görmeniz gereken hemde gezebileceğiniz en kalabalık ve çeşitliliği bol olan cadde Tokyo’nun en kalabalık caddesi Takeshita Street caddesidir. Cadde, hem trafiğe kapalı hemde Tokyo’nun en kalabalık yerlerinden bir tanesidir. Özellikle gençlerin çok sevdiği bu cadde, yiyecek ve içecek konusunda çok zengin bir yapıya sahiptir.

Takeshita Street caddesinin hemen giriş bölümünde krep, pancake, dondurma satan dükkanlar sıra sıra şekilde dükkanlar yer almaktadır. Cadde içerisinde sağlı sollu çılgın kıyafetler satan mağazaların yanı sıra bijuteri dükkanları ve dövmecilerde vardır. Tokyo’ya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken yerler arasında mutlaka Takeshita Street caddesinide eklemeyi ihmal etmeyin deriz.


Tokyo’nun Kentsel ve Özel Yönetimsel Birimleri

Tokyo Nasıl Bir Şehir?Şehrin, 26 tane kentsel ayrıca 23 tanede özel yönetim birimi bulunmaktadır. Şehir merkezinde 13 milyon civarında insan yaşamaktadır. Bağlı olduğu kentsel ve özel yönetim birimlerinin nüfusu şehir nüfusu ile birleştirildiği zaman toplamda 36 milyonluk bir insan nüfusu ortaya çıkmaktadır. Tokyo şehrinin bu kalabalık nüfus yoğunluğu ona Dünya’nın en büyük metropol şehri ünvanını vermektedir.

Dünya’nın En Pahalı Şehri Tokyo

Tokyo ayrıca Dünya’nın en pahalı şehri olarakta bilinmektedir. Japonya‘nın en önemli müzeleri ve tarihi niteliği bulunan bir çok tapınak bu şehirde yer almaktadır. Tokyo’nun doğu tarafında tokyo körfezi yer almakta olup bu şehir ülkemizin doğu tarafında bulunduğu için saat farkı ise 6 saat ileride olmaktadır.

Tokyo Yemekleri

Tokyo, çok zengin yemek çeşitliliğine sahip olan bir şehirdir. Bu şehirde her damak tadına uygun yemek bulmak mümkün. Burada yemek yemek için ise sadece çubuklara ve çorba için özel olarak yapılmış olan porselen kaşıklara ihtiyacınız olacak. Tokyo yemekleri arasında en popüler olanları ise,


Noodle Ramen Çorbadı1 – Noodle çorbası Ramen;

Tokyo’nun ara sokakları sadece ramen çorbasının servis edildiği yerler ile doludur. Bu çorbayı sade olarak içebileceğiniz gibi, yemek tercihinize bağlı olarak tavuk eti, kırmızı et ve yumurta gibi şeylerde ilave edip içebiliyorsunuz. Bu küçük restoranlar hem hesaplılık açısından hemde vakit artısı açısından hızlıca yemek yiyebileceğiniz yerlerdir.


Suşi Yemeği2 – Japon mutafığının gözdesi niteliginde olan Suşi yemeği;

Ustasından size özel olarak ve sizin seçeceğiniz balık çeşitlerinden gözünüzün önünde bu yemeğin hazırlanışına şahit olabilirsiniz. Bu yemeği Tokyo’daki küçük dükkanlarda ayrı büyük sushi lokantalarında bulabilirsiniz. Şehirde bulunan bu gibi güzel yerlerin en büyük avantajı ise yemek istediğiniz yemek çeşidine hemen kara vermek zorunda olmamanızdır. Suşi yemeği ayrıca çok pahalı bir yemek olmamakla beraber Tokyo’nun en leziz yemeklerinden bir tanesidir.

Japon Yönetim Merkezi Tokyo

Japonya hükümeti Tokyo şehrinde oturmaktadırlar. Ayrıca Japonya İmparatoru ve ailesi başkent olan bu ilde ikamet etmektedirler. Uçak yolculuğu ile Tokyo seyahati saat süresi 11 – 12 saat’tir. Dünya’nın en büyük borsası Amerika New York borsasından sonra 2. Büyük borsa Tokyo‘da bulunmaktadır.

Dünya’nın En Büyük Metrosu

Evet, Dünya’nın en büyük metrosuda Tokyo şehrinde bulunmaktadır. Metro 10 civarı hatta sahiptir. Ayrıca şehirde çok büyük parklarda mevcuttur. Bol ışıklı, gece hayatı ve festivalleri ile tanınan bir şehirdir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.