Van Kedisi Hakkında Çok Özel Bilgiler

Van KedisiVan Kedisi, hayvanseverlerin en fazla ilgi duyduğu kedi türlerinden bir tanesidir. Bu kedi ceşidi fiziki yapısı itibarı ile (özellikle değişik renk yapısına sahip olan gözler) herkesin ilgi odağı haline gelmiş bir kedi çeşididir.

Eminiz bu kedi çeşidi hakkındaki aşağıdaki özellikleri sizde öğrendikten sonra ilgi duymaya başlayacaksınız.

Van Kedisi Genel Özellikleri

Van kedisi‘nin zeki, canlı ve insana bağlı olan bir yapısı vardır. Bu kedi çeşitleri kendilerini temizlemede büyük bir titizlik gösterirler. Van kedisi iyi bir avcı kedi olmanın yanısıra kendi isteğiyle suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür. İyi bir arkadaş ve oyuncu olmakla beraber ayrıca kucağa alınmaktan hiç hoşlanmayan bir türdür.

Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Van kedisi’nin tüy kısımları Ankara kedisi cinsine oranla daha kısa bir yapıya sahiptir. Günlük olarak tüye uygulanan bakım fırçalamaları yeterlidir. Yaz mevsiminde diğer kedi cinsleri gibi tüy değişimi yaşar ve o dönem boyunca tüyleri bir hayli azalır. Tüyler kış mevsiminde yeniden eski renk ve şeklini alır.

Dış Görünüşü ve Vücut Yapısı

Van Kedisi ÖzellikleriUzun olmayan orta büyüklükte bir başı olan Van kedileri‘nin yüz kısmı üçgen şeklinde ve çevresi belirlenmiştir. Elmacık kemikleri de çıkık bir yapıda boyun tarafı güçlü ama kısadır.

Göz kısımları hafif şekilde basık badem şeklinde ve eğik olarak yüze yerleşmiştir. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedisini çekici kılan en belirgin özelliklerden bir taneside gözlerinin rengidir. Her iki gözü mavi, her iki gözü (kehribar sarı renk ve tonları) olabileceği gibi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte de olabilmektedir.

Kulak kısımları büyük ve geniş, dibe doğru bir yuvarlaklık söz konusudur. Burun ucu, patiler ve kulak içleri pembe renktedir. Van kedilerinde sağırlığın yaygın olduğu kanaati varsada her iki gözü farklı renkteki kedilerde ve mavi gözlülerde ancak %2-3 civarında sağırlık etkeni mevcuttur.

Vücudu uzun, kaslı ve iri kemikli olup arka patileri öndeki patilerden daha uzun bir yapıya sahiptir. Bacaklar kaslıdır ve birbirlerinden iyice ayrılabilir. Parmakları da o derece sıktır. Tüyleri uzun ve diplere doğru ipeksi bir yapıdadır. Kuyruğu tilki kuyruğu gibi uzun ve tüylüdür.

Kökeni Hakkında Bilgi

Türkiye’de ırk çoğalımı olan ve saf Türk kedisi olan bu ırkın anavatanı ve kökeni Van yöresine aittir.

Ayrıca Van Kedisi korkmadan suya girip yüzen tek kedi ırkı olup 1969 yılında saf kan kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.

Dünya üzerindeki kedi cinsleri arasında en doğal olan türlerden biri olarak tanınmaktadır. İlk kez bir ingiliz çift tarafından ingiltere’ye götürülmüş ve çoğaltılmış daha sonrada bu kedi ırkı Avrupa’ya yayılmıştır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.