Varis Nedir? Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Varis Nedir?Varis Nedir? Varis Neden Olur? Varis Nasıl Tedavi Edilir? Kaç Çeşit Varis Vardır? Gibi soruların cevaplarına ulaşmak istiyorsanız, aşağıdaki yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.


Varis Nedir?

Varis, vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan toplar damarların genişlemesi halidir.

Toplardamarların Önemi Nedir?

Vücuttaki kan, toplar damarlar vasıtasıyla ayak bölgesinden kalbe doğru akmaktadır. Bu akımı düzgünce meydana getiren etken damarda yer alan kapakçıklardır. Toplar damar çeşitleri, insan vücudundaki en zayıf yapılardan olup sürekli olarak büyük ve etkili bir basınç altındadırlar.

Toplar damarlarda yer alan kanın akışı, kapakçıklar, adale kasılması ve gövdede olan basınç değişiklikleri yardımı ile sağlanmaktadır.

Damar Genişlemesi Neden Olur?

Hamilelik, kalıtım, kilo alma ve hormon değişikliğine bağlı olarak bu zayıf sistem içerisinde öncellikle kapakçıklar zarar görüp yaşamsal fonksiyonlarını tam olarak sağlıklı bir şekilde yerine getiremezler. Kapakçıklar kan akımı esnasında tam olarak kapanmazlar ve içerisindeki kan kalbe doğru değil ayaklara doğru akar. Bunun sonucunda ise damarlar genişleyip dolgunluk problemi ortaya çıkabilmektedir.

Kaç Çeşit Varis Vardır?

Varisler 3 çeşittir. Bunlar;

  • 1- Cilt içerisindeki kılcal damarlar içerisinde,
  • 2- Cilt altında daha geniş olan ince küçük damarlar içerisinde,
  • 3- Ana toplar damarlarda oluşan varis çeşitleridir.


Tedavi Şekilleri Nasıl Olur?

Varis Tedavisi Şekilleri

  • 1. tip varis çeşitlerine lazer tedavisi uygulanır.
  • 2. tip varislerin içerisine ilaç verilir.
  • 3. tip varislere ise cerrahi müdahale çeşidi uygulanmaktadır.


Varis Belirtilerini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Hastalık belirtilerini azaltmak için elastik çoraplar ve bandaj çeşitleri, belirtileri azaltmak için uygulanan bir korunma tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile damarların daha fazla genişlemesine engel olmaya çalışılır.


Evet değerli okurlarımız, varis hastalığı hakkında çeşitli bilgiler verdiğimiz Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum‘ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz yara izleri hakkında çok önemli bilgilerin yer aldığı bir önceki Yara İzleri Nasıl Geçer? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.