Virtual Desktop Nedir? Neden Kullanılır?

Masaüstü Sanallaştırma VDI Nedir?Virtual desktop neden kullanılır? Sanal Masaüstü nedir? Virtual desktop ne anlama gelir? gibi sorular hakkında yardım mı almak istiyorsunuz? O zaman aşağıdaki eşsiz anlatımımızı sonuna kadar takip edip okuyarak bu soruların cevaplarına kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.


Virtual Desktop(VDI) Nedir?

Virtual desktop kısa olarak Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) anlamına gelmektedir. Veri merkezinde yer alan bir sunucunun içerisinde barındırılan sanal makine ve kullanıcı masaüstünün çalıştırılması işlemini gerçekleştirir.

Diğer kısa bir deyim ile çok güçlü bir masaüstü sanallaştırma görevini yapar. Ayrıca bir diğer özelliğide, merkezileştirilmiş bir şekilde yönetimin tüm güvenlik ve basitliği ile beraber her kullanıcı için tamamen kişiselleştirilmiş olan ayrı ayrı pc(bilgisayar) masaüstü deneyimi hizmetini sunar.

Neden Kullanılır?

Virtual desktop (VDI), müşterilerin bilgisayar masaüstlerini bir arada toplayıp sistemli bir şekilde merkezileştirip, son kullanıcıların hareket kabiliyetine dayalı ve sanal masaüstlerine istedikleri yer ve zaman diliminde, herhangi bir internetli teknolojik cihaz ile erişme özgürlüğünü sağladığı için yönetim ve ek masrafları bir hayli kolaylaştırma kabiliyetine sahiptir.

Tüm bu kolaylıklar ile birlikte, Virtual desktop(VDI) masaüstü sanallaştırma sisteminin sadece bir çeşit masaüstü sanallaştırma yazılımsal teknolojik araç olduğunu anlamak son derece önemli bir durumdur.

Citrix ile VDI Arasındaki Fark Nedir?

Citrix ve VDI Arasındaki FarkÇok büyük ve geniş kullanıcı yelpazesine sahip olan çeşitli şirketler vardır. Masaüstü sanallaştırma sustemi VDI, bu gibi kullanım durumlarının bazıları için mükemmel bir şekilde çalışıp maksimum performans verirken, bazıları içinde hiç uygun olmayabiliyor. Bu durumda Citrix sistemi hemen yardıma koşuyor. Citrix sistemide ayrıca çok geniş bir masaüstü sanallaştırma portföyü hizmeti vermektedir.

Bu sayede müşteriler artık masaüstü sanallaştırma sistemine tek boyutlu bir yapıda olan yaklaşımlar getirmek zorunda değiller. Citrix masaüstü sanallaştırma portföyü sayesinde, her ölçekte olan işletmelerin her zaman her kullanıcı için doğru türden olan sanal masaüstünü sistemini pratik bir şekilde sunmayı sağlar.


Evet sevgili ziyaretçilerimiz, işletmeler için teknolojik bir ihtiyaç olan Virtual desktop(VDI) nedir? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki düşünce ve sorularınızı aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz server sistemleri hakkındaki çok önemli bilgilerin bulunduğu Dedicated Server Nedir? Neye Yarar? başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.