WordPress Nedir? Nasıl Kullanılır?

Wordpress Nedir? Nasıl Kullanılır?WordPress kısaca, kolay bir şekilde web sitesi yapmak için tasarlanıp kullanıma sunulmuş çok işlevsel bir web oluşturma aracıdır.


WordPress Nedir?

WordPress, dünya çapında kullanılan bir web sitesi oluşturma ve yönetme scripti’dir. Bu script ile web siteleri kolay bir şekilde yönetilebilir, kolay bir şekilde içerik yüklenebilir ve kullanımı gayet basit olan bir işlevsel web sitesi oluşturma aracıdır.

Bu script, 2003 yılından beridir geliştirilmekte olan ve açık kaynak kodlu bir şekilde dağıtılan dünya’nın en çok kullanılan blog sistemlerinden bir tanesi olma özelliğini taşır.

WordPress Ücretli Mi?

WordPress GPL lisans ile dağıtılmakta olan bir script’tir. GPL lisans genel kamu lisansı anlamını taşımaktadır. Bunlar şu anlama geliyor, WordPress tamamen ücretsiz bir şekilde dağıtılan bir web sitesi hazırlama scripti’dir.

WordPress’i Nasıl Temin Edebilirim?

Peki WordPress nasıl temin edilebilir? Cevabı gayet basit, WordPress’in kendi resmi internet sitesi olan wordpress.org üzerinden kolay bir şekilde indirebilirsiniz. İndirim işlemini bitirdikten sonra süresiz olarak bedava kullanabilirsiniz. Ömür boyu hiçbir kullanım ücreti talep edilmemektedir.

WordPress’i Kullanan Büyük Markalar Var Mıdır?

Wordpress'i Kullanan Büyük MarkalarDünya genelinde bir çok ünlü ve bilindik marka WordPress altyapısını kullanıyor? Dünyaca ünlü NATİONAL GEOGRAPHİC(1888 yılından beri yayımlanmakta olan ABD dergisidir.) magazin sayfasında WordPress kullanıyor. Ayrıca dünyaca ünlü müzik kanalı olan MTV‘de haber sayfasında wordpress kullanmaktadır. AMD, BLACKBERRY ve FLİCKR‘da blog sayfalarında rahatlıkla WordPress kullanmaktadırlar.

Bütün bu dünya markalarına ek olarak Harvard üniversitesi Rugby takımıda web sitesinin tamamını WordPress altyapısını kullanarak hazırlamıştır.

WordPress’e Nasıl Tema Yükleyebilirim?

WordPress’e temalarını çok gelişmiş yönetim panelinden yükleyebileceğiniz gibi, internet ortamında’da WordPress temaları ile ilgili sayısız kaynak site bulabilirsiniz. Eğer CSS(Cascading Style Sheets – web sayfanıza ait görselliğe dair her türlü yapıyı düzenlememizi sağlayan bir markup dili.) ve HTML(web sayfaları hazırlamak için kullanılan bir işaretleme dili.) kodlama türleri hakkında bilginiz varsa kendi tema’larınızı kendiniz oluşturup WordPress’e entegre edip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

WordPress’i Nasıl Kullanabilirim?

WordPress sistemini kurup kullanmak için size gerekli olacak şeyler, ALAN(web sitesi barındırılan yer – hosting.), ALAN ADI(domainden sonra gelen .cm .net .org gibi uzantılar.), Temel internet bilgisi ve WordPress kurulum dosyalarına ihtiyacınız olacaktır. Eğer bu sıraladığımız etkenlerden herhangi biri veya hiçbiri sizde yoksa WordPress’i kullanmak için mutlaka temin etmeniz gereken kriterlerdir.


Evet değerli ziyaretçilerimiz, dünya’nın en çok tercih edilen web sitesi oluşturma aracı olan WordPress hakkındaki yazımızın sonuna geldik. Konu ile alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz en çok kullanılan programlama dili olan Java hakkında önemli bilgilerin yer aldığı Java Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.