Yaban Yasemini Otu Faydaları

Diğer isimleri:

Kıryasemini, Yabanasması, Tilkiüzümü,
Sofur.

Yaban Yasemini Botanik Bilgi:

Patlıcangiller familyasından, yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde rastlanan, 1-2 metre boyunda, çok yıllık, fena kokulu bir bitkidir. Haziran-Eylül ayları arasında mor renkli çiçekler açar. Gövdesi sarılıcıdır. Meyvesi sarımsı ve kırmızıdır.

Yetiştirildiği Yerler İse:

Avrupa, Güney Asya ve Türkiye’de özelikle Kuzey Anadolu’da yetişmektedir.

Bilinen Bileşimi: Solanin glikoalkaloidi, dulkamarin glikozidi, atropin muadili, dulkamaratin ve dulkamar asidi, tatlı madde dulkarin, tanen ihtiva eder.

Bu Dogal İlacın Faydaları:

Yaban yasemini dahilen metabolizma bozukluğu ile seyreden romatizma, gut, sedef ve egzema gibi hastalıkların geriletilmesinde kullanılır. idrar söktürücü ve ağrı kesici etkisi vardır. Hafif uyutucu ve uyuşturucu etkiye sahiptir. Terletici, balgam söktürücü, müshil ve cinsel isteği azaltıcı etkilere sahiptir. Cinsel isteği azaltır.

Kullanım şekline Gelince:

Bitkiden 1 kahve kaşığı kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer bardak alınır. Haricen kullanımı için 4 bardak suya 30-40 gram kabuğun­dan veya çiçeklerinden konur. 10 dakika kaynatı­lır. Deri hastalıklarında losyon olarak kullanılır. Hemoroid ve egzama gibi hastalıklarda kompres yapılır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.