Yağ Kistinden Kurtulmanın 5 Yolu

Yağ Kisti Doğal TedaviYağ kisti nedir? Yağ kistinden kurtulmanın yolları nelerdir? Doğal yollarla yağ kistinden kurtulma yöntemleri nelerdir? gibi sorular başınıza dert olmuşsa doğru yerdesiniz.

Bu yazımız vasıtasıyla doğal yollarla yağ kistlerinden kurtulmanın 5 etkili yolu hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.


Yağ Kisti Nedir?

Ciltte meydana gelen yağ kistleri, büyüklüğü 0,5 cm ile 2.5 cm arasında değişebilen küçük, kanserojen olmayan ve cildin üst tabakasında görülen şişliklerden meydana gelirler. Genel olarak acısız ve çevrelerinde kırmızı renkli bir yumru şeklinde şişkinlikler görülmektedir.

Yağ kistleri genel olarak sebum üretiminin çok olan, boyun, yüz, omuz, ense ve göğüs gibi cilt kısımlarında ortaya çıkarlar. Ciltte ortaya çıkma sebepleri ise genel olarak hasar görmüş bir saç folikülü veya fazlaca çalışan yağ bezelerinden meydana gelir.

Bu kistleri tedavi edip ortaya çıkmasını engellemek için genel olarak ciltte var sabit bir dengede yağ üretimini dengeleyen bitkisel tedavi şekilleri tercih edilir. Sizler için ise bu doğal yöntemlerin en iyi ve başarılı olanlarını aşağıda sıraladık.

Yağ Kistleri İçin Doğal Tedaviler

1- Elma Şırası Sirkesi Tedavisi

El Yağ Kisti TedavisiBirinci tedavi şekli olan elma şırası sirkesi, bakteriyel olan enfeksiyon çeşitlerini etkili bir şekilde ortadan yok eden asetik asitler içermektedir. Ciltte meydana kistleri tedavi etmek için uygulanan sikloroterapi işleminde de elma şırası sirkesinden rahatlıkla faydalanılabilir.

Elma şırası sirkesini uygulama şekli olarak direk yağ kistinin üzerine uygulayın ve bir bandaj ile burayı iyice kapatın. Uyguladığınız bu bandajı günlük olarak değiştirmeye özen gösterin. 1 hafta sonra ise meydana gelen kistin üzerinde sert bir tabaka oluştuğunu hemen fark edeceksiniz. Daha sonra bu sert tabakayı nazik bir şekilde yerinden söküp kaldırın ve kistin içerisinde bulunan akıntıları dışarıya akıtın. Bu işlem sonrasında ise burayı temiz bir el bezi yardımı ile iyice kirden temizleyin.

2- Gül Suyu ve Sandal Ağacı Tedavisi

Sandal ağacı içermiş olduğu mantar önleyici bileşenler sayesinde yağ kistlerinin tedavisinin etkili bir şekilde hızlanmasını sağlar. Sandal ağacını bir krem kıvamını alana kadar gül suyu ile iyice karıştırıp kistin üst tarafına iyice sürme vasıtasıyla uygulayın.

Kistin üstünde kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan hemen sonra ise soğuk su vasıtasıyla güzelce durulayın. Kistten kaynaklanan iltihabıda iyice azaltacak olan bu doğal tarifi günlük iki defa kist rahatsızlığı ortadan kalkana kadar uygulamayı aralıksız sürdürün.

3- Aloe Vera Tedavisi

Aloe veranın içeriğindeki antibiyotik etkisi gösteren ve fenol içeren bileşenleri mevcuttur. Bu yüzden yağ kistlerini tedavi etmede aloe vera doğal ilacı son derece etkili bir yöntemdir.

Aloe Vera, yaprakları içerisinde yer alan ve sıkma vaziyetiyle dışarı çıkarabileceğiniz jeli kistin üst tarfına iyice sürün. Bu tedavi işlemini bir kaç gün iyileşene kadar günde 2 defa devam edin etkili sonucunu göreceksiniz.

4- Hint Yağı Tedavisi

Bu tedavi işlemi için bir temizlik pamuğundan yardım alarak bu pamuğu Hint yağına iyice batırın daha sonra direk olarak kistin üst tarafına bu örtecek şekilde yerleştirin. Sonrasında ise bir sıcak su torbasını temizleme pamuğunun üst tarafına koyun. Bu şekilde bir süre beklettiğiniz zaman kistin hemen küçüldüğünü fark edebilirsiniz.

5- Sıcak Kompres Tedavisi

Bu tedavide ise son derece temiz bir el bezini sıcak suyun içerisine batırın. Daha sonra kıvırıp aşırı olan suyunu sıktıktan sonra ortaya çıkan kistin üst kısmına koyup bu vaziyette 5 – 10 dakika bekleyin.

Kist tamamen iyileşene kadar bu işlemi günlük olarak 3 veya 4 defa tekrar tekrar uygulayın. Bu işlem kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme süresini çok kısaltacaktır. Sağlıklı günler dileriz.


Evet değerli ziyaretçilerimiz Yağ Kistinden Kurtulmanın 5 Yolu başlıklı yazımızın sonuna geldik. Umarız bu tedavi şekillerinden maksimun derecede fayda görürsünüz. Aklınıza takılan soruları ve yazı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmımızdan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz kısırlık hakkında çok önemli bilgilerin yer aldığı Kısırlık Nedir? Neden Olur? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.