Yanan Boğa İdam Yöntemi

Tarih Sayfalarına Kazınmış Sıradışı İdam Yöntemi;

Tarih boyunca medeniyetler içerisinde ağır bir suç işleyen insanlara çeşit çeşit ceza yöntemleri uygulanmıştır. Bunlardan bazıları ölüm ile sonuçlanabilirken bazıları ise ölümün eşiğine getiren ceza yöntemlerinden oluşmuştur. Bu yazımız içerisinde geçmiş tarih dönemlerine ait olan yanan boğa idam yöntemi hakkında bilgiler vereceğiz.


Yanan Boğa İdam Şekli Nedir?

Yanan Boğa, genellikle Antik Yunan zamanında kullanılan bir çeşit idam yöntemidir. Bu idam yönteminde mahkum olan kişi pirinç veya metalden yapılmış olan bir boğanın içerisine yerleştirildikten sonra, bu el yapımı boğa’nın açık kalan tek yeri ağız bölgesi olurdu.


Mahkum Yapay Boğanın İçerisine Konulduktan Sonra Ateş İşkencesi Başlardı.

Mahkum boğanın içerisine yerleştirildikten sonra yapay boğa aşağı tarafından yakılmaya başlanır, mahkum ise boğanın içerisinde yavaş yavaş metalin de verdiği aşırı sıcak iletkenlik ile yanmaya başlardı. Bu infaz işlemi yapılırken boğanın ağzı açık bir vaziyette bırakılırdı. Boğanın ağzının açık bırakılmasının nedeni ise, mahkumun o anki kızgın ve yakıcı metalin verdiği acı ile ortaya çıkarďığı çığlıklarının o boşluktan çıkarken boğa sesine benzemesi idi. Böylece bu ölüm işkencesi, herkes tarafından bu acı bağırışlar sayesinde hissedilir ve duyulurdu.


Geçmiş Tarihin En Acımasız İdam Yöntemi Olan Bu Yöntemin Tarihe Gömülmesi;

Yanan boğa idam yöntemi, antik yunan döneminden sonra 100 yıl daha bir gelenek halinde kullanılmış ve uygulanmıştır. Daha sonraları idam mahkumları için daha basit ölüm yöntemleri geliştirildikçe yanan boğa geleneği unutulmuş ve tarih sayfalarında yerini almıştır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.