Yara İzleri Nasıl Geçer?

Yara İzleri Nasıl Geçer?Yara izleri nasıl iyileşir? Yara izleri nasıl tedavi edilir? Yara izleri nasıl geçebilir? Gibi sorunlar canınızı mı sıkıyor? O zaman aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Bazen herhangi bir deri hastalığı ve vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan yaralar sebebi ile yara izleri deri sıkıntıları ile karşı karşıya kalabiliriz. Ancak günümüzde gelişen tıp ve tedavi yöntemleri bu sorunlardan kurtulmamıza rahat bir şekilde olanak ve imkan verebiliyor.


Yara İzleri Ne Zaman Tedavi Edilebilir?

Meydana gelen yara izlerinin yani(skar) giderilmesi için ilk olan prensip, izin daha belirgin ve iyice olgunlaşmasının beklenmesi durumudur. Bu süre en az 6 ay sürebilir. Etrafı kızarık olan ve deriden kabarık durumda olan iz çeşitleri en az rahatsız edici olan izlerdir.

Yalnız bu özellikler, izin daha henüz belirginleşip olgunlaşmadığını gösterir. Bazı vücut içerisindeki izler, sınırları düzensiz bir şekilde iyileşebilir. Özellikle parçalı kesiklerde, dikiş esnasında deri parçalarının aynı seviye ve hizada dikilememesi, seviye farkları ve düzensiz yüzey bölgelerini meydana getirir.

Tedavinin Asıl Amacı Nedir?

Yara izleri tedavi yönteminin asıl yöntem ve amacı ise yine meydana gelen rahatsız edici izin, biraz etrafından kesilip çıkarılması ve tekrar ince dikişler vasıtasıyla dikilme işlemidir. İzlerin kötü bir şekilde iyileşmesini etkileyen bir diğer önemli faktör ise gerginlik durumudur.

Dikiş olan kısım ne kadar fazla gergin bir düzendeyse, daha sonra meydana gelecek olan skar o kadar kötü bir halde olacaktır. Özellikle gergin bölgelerdeki geniş olan izlerin tekrar kesilip dikilme işlemi çok iyi sonuç vermez. Çünkü zaten gergin bir halde olan bölge, izin çıkarılması işleminden sonra daha da gergin bir hal alacaktır.

Derideki Gerginlik Nasıl Azaltılabilir?

Gergin CiltDeride çok fazla gerginliği azaltmanın çözüm yollarından bir taneside, “doku genişletme” yani(expander) tedavi şeklidir. Bu tedavi yöntemi ile iz bulunan deri bölgesinin hemen yakın bir yerine deri altına silikon yapısında olan özel bir balon ameliyat operasyonu ile yerleştirilir.

Ameliyat işleminden bir süre sonra (15 gün kadar) balon, yine deri altına yerleştirlimiş olan haznesine serum enjekte edilerek balon yavaş yavaş bir şekilde şişirilir (işlem haftada bir uygulanır). Bu işlem ile balon şişerken, üzerinde olan deriyi genişletip büyütür. Şişirme yöntemi ile yeterli genişleme sağlandıktan hemen sonra ikinci bir ameliyatta bu balon başarılı bir şekilde çıkartılır. Skar yani (iz) çıkarıldıktan hemen sonra, büyütülmüş olan deri kısmı bu bölgenin gerginlik olmadan kapatılmasını ve dikilmesi işlemini sağlar.

Sizde rahatsız edici yara izleri ile mücadele edip anlattığımız yukarıda anlattığımız tedavi yöntemleri ile bu sorundan kısa zaman içerisinde tamamen kurtulmak istiyorsanız, bu tedavi yöntemlerinin uygulandığı profesyonel bir sağlık kurumundan destek almanızı tavsiye ediyoruz.


Evet sevgili ziyaretçilerimiz, görünüm ve deri sağlığı açısından çok rahatsız edici olan yara izleri hakkındaki tedavi işlemlerini anlattığımız yara izleri nasıl geçer? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki görüş, yardım ve düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz yanıklarla ilgili çok önemli ve tedavi edici – etkili doğal yöntemlerin anlatıldığı Yanıklara Ne İyi Gelir? Doğal Tedaviler başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.