Yarasalar

Dünya’nın bilinen en büyük yarasa mağarası Texas eyaletinde bulunuyor.

Bracken yarasa mağarasında 20 milyondan fazla yarasa yaşamaktadır. Yarasalar bu mağaradan çıkarlarken, dev bir fırtına çıkmış gibi görünüyor. Bu mağaradaki yarasalar bir gecede yaklaşık 200 ton böcek tuketiyor.

Yarasalar çoğunlukla baş aşağı asılarak uyuyup dinlenirler. Gündüz uyku ve dinlenmeyle hatta bazen kavgayla geçsede, gece olunca yarasaların aktivitesi artmaya başlar. Gece boyunca mağaralarında uçarak beslenir ve su içerler. İlk beslenme oğününden sonra, biraz daha dinlenip ikinci öğünü yaparlar.

Çeşitli yarasa türleri çeşitli şekilde besleniyorlar. Çoğu yarasa türleri böcek üzerinden beslenirken, diyetini meyve, polen ve kan üzerinden götürenlerde mevcut. Bir kaç tür ise karnivor olarak kurbağa, kertenkele kuş üzerinden besleniyorlar.

Çiftçilerin yıllık 1 milyon dolar tasarrufunu sağlıyorlar.

Yalnızca yaz aylarında ekilen salataliklara gelen böcekleri tüketerek, çiftçileri ekstra ilaçlama masrafindan kurtarıyorlar. Bu da yaklaşık 33 milyon böcek larvası tükettikleri anlamına geliyor.

Kanla beslenen vampir yarasalar kuduz virüsü taşıyorsa size de bulaşabilir.

Kanla beslenen vampir yarasalar geyik, at sığır gibi yabani memelilerin kanıyla beslenirler. İnsanları ise nadir olarak ısırırlar. Yarasanın ısırması direkt olarak insanda zararlı bir etki birakmamakla beraber, parazitik viral hastalıklar gibi ciddi ikincil enfeksiyonların bulaşmasına sebep olabilirler.

Sizi bir kere ısırdıysa tekrar gelebilir.

Vampir yarasalar nadiren de olsa insanları ısırabiliyorlar. Eğer birini ısırırlarsa ertesi gece beslenmek için yine aynı kişiye gidiyorlar. Araştırmacılar Yarasanın nefes yoluyla insanları ayırt edebildiklerini söylüyorlar.

Kan emmiyor-lar aslında.

Yarasalar aslında kan emmek yerine dilleriyle kanı yalayarak içerler. Bir gece için iki çay kaşığı kadar kan yeterlidir. Kan, yarasanın dilinin altındaki iki kanaldan hareket eder. Vücutları sadece kırmızı kan hücrelerini kullanır. Kanın plazmasını da idrar yoluyla atar.

Bilim insanları, kısa burunlu meyve yarasasının (Cynopterus Sphinx), çiftleşme için erkeğin kopulasyon organına oral seks yaptıklarını tartışıyorlar. Daha önce bonobo maymunlarında ilk kez gozlenen bu davranış, yarasalar içinde tartışılmaya başlanmış ve evrimsel açıdan bir fayda sağladıkları için bu davranışı gerçekleştirdikleri düşünülüyor.

Doğum Kontrolü Yapabilen Dişiler;

Bu davranışı özellikle kış uykusunda olanlar yapabiliyor. Bazı dişi yarasalar vücut içinde erkeğin spermini depolayarak, döllenmeyi geciktirebiliyorlar. Döllenme olmuşsa embriyonun gelişimini de yavaşlatarak kontrol edebiliyorlar. Bunun haricinde bir cok yarasa kolonisinde tüm dişiler aynı anda doğum yapar.

Görmek diğer duyu organlarına göre daha az önemlidir. 

Sanılanın aksine yarasalar kör değil, hatta bir çok yarasa çok iyi görüş yeteneğine sahiptir. Bazı türler ultraviyole ışınlarını algılayabilir. Bunun dışında yankıya göre (akustik) yön belirleme yetenekleri de bulunuyor.  Ağız yada burun yoluyla ultrasonik çığlıkları bir dizi yayarlar ve yankıları ile besinleri olan böcekleri bu şekilde bulurlar.

Ultrasonik seslere ek olarak, iletişim kurmak için diğer sesleri de yayabilirler.

Çoğu yarasa yılda sadece bir yavru verir. Annelerin bebeklerini tanıması hem sesli ve ultrasonik seslerle olur. Yarasanın kulakları son derece hareketli ve sese oldukça duyarlıdır. Kulak deliğinin önünde uzanan bir lob olab Tragus duyusal fonksiyona sahip olabilir. Fakat işlevi kesin olarak bilinmiyor.

Yüzebilme Özellikleri de Mevcuttur. 

Konuyla ilgili çok az bilimsel veri olmasına rağmen, bazı doğa bilimcilerinin yaptıkları gözlemler sonucunda, yarasaların stresli, zor durumlarda kaldıklarında yüzebildikleri ortaya çıkmış. Yüzmek için de kanatlarını ve ayaklarını kullanıyorlar.

Çince’de “fu” yarasa anlamına gelirken aynı zamanda mutluluk anlamını da taşıyor.

Batı kültürü genellikle yarasaları, kötü şans, hurafe, kirli hastalık taşıyıcı şeklinde kabul ederken. Uzakdoğu’da mutluluk ve iyi şans sembolleri olarak kullanılır. Bunun için mutluluk veren sanatta sık sık kullandıklarını görürüz.

Nektarla beslenen yarasalarda nektara ulaşmak için bir dil görülür. 

Nektar ile beslenen Anoura fistulata’nın herhangi bir memelinin vücut uzunluğuna göre çok daha uzun bir dili vardır. Kullanmadığı zamanlarda kaburga kafesinin içinde saklıyor.

Yarasa kanatlarının zarları kendi vücut yüzey alanının yaklaşık %95’ini oluşturur.

Yarasaların kanatları parmak kemiklerinin ince derisinden oluşur. Yarasa kanatları vücut ısısının, kan basıncının su dengesinin düzenlenmesi ve gaz alışverişinde görev alıyor.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.