Zekâ Testi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Zekâ Testi Nedir?Zekâ testi nedir? Zekâ testi soruları nasıldır? Zekâ testi örnekleri nasıl olur? Gibi soruların cevaplarını arıyorsanız aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar takip edip okumanızı tavsiye ederiz.

Zekâ Testi Nedir?

Bizdeki ismi ‘zeka testi’ olarak geçip, ingilizce dilinde ise ‘zeka bölüm puanı’ olarak adlandırılan ve ingilizcesi ‘Intelligence Quotient Score’ veya kısaca 1Q olarak adlandırılan bu test, ingilizcesinde belirtildiği üzere, bir insanın bazı branşlarda yer alan akademik yeteneğinin ve bilgi derecesinin karşılaştırmalı olarak üstünlük derecesini ölçmeye yarayan bir çeşit test‘tir.

Zekâ Testi Ne İçin Uygulanır?

Aslında insanoğlu yüzlerce değişik zihinsel yeteneklere sahip olan bir varlıktır. Bu yeteneklerin bir kısmı bu zeka testleri ile doğru olarak ölçülebilir ve insanların bazı akademik yetenekleri ortaya çıkartılabilir. Zeka testleri ile insanların zeka derecelerinin diğer yeteneklerine etkisi hakkında az çok bilgi edinilebilir.

IQ Test Sorularının İçeriği Ne Yöndedir?

IQ test soruları genelde sözcük sorularını, mantık, akıl yürütme ve sayı dizisini tamamlama gibi sorulardan meydana gelmektedir. Çocuklara uygulanan bu Zekâ testlerinde önce çocuğun zeka yaşı hesaplanır.

Zekâ Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle çocuğa normal yaşının altındaki ve üstündeki yaş gruplarına ait sorular sorulur. Hangi yaş grubunun sorularını tümü ile bildiyse (birden fazlaysa en yükseği) o yaş grubu çocuğun tavan yaşı olarak kabul edilir. Bunun üstündeki gruplarda bildiği soru sayısı, toplam soru sayısı göz önüne alınarak, ay bazında tavan yaşına ilave edilir.

Hesaplamaya bir örnek verecek olursak…

9 yaşında olan bir çocuğa 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 yaş gruplarından 12’şer soru soruluyor. 6, 7 ve 8 yaş grubu sorularının hepsini biliyor. 9 yaş grubundan 10, 10 yaş grubundan 8, 11 yaş grubundan ise 6 soruyu doğru cevaplıyor. 12 yaş grubu sorularını bilemiyor.

Buna göre çocuğun zeka yaşı:

8 yaş + 10 ay + 8 ay + 6 ay = 8 yaş + 24 ay = 10′ dur. Sonucu elde edilir.

Zeka seviyesi (IQ) ise zeka yaşının 100 ile çarpılıp, doğum yaşına bölünmesi ile elde ediliyor.

Bu örnekte zeka seviyesi:

IQ = (zeka yaşı x 100)/ doğum yaşı = (10xl00)/9 = 111’dir. Olarak bulunur.

Zeka seviyesinin değerlendirilmesi ve toplumda bulunma oranı ise şöyle:

Bir kişinin 1Q seviyesini ölçmenin en iyi nedeni, onun gelecekteki akademik yeterliliğini değerlendirmek olabilir. Eğer bir konuda IQ puanı yüksek ise, o konuya yöneltilebilir, eğitim gösterilip eksikler tamamlanabilir. Puan düşükse o konu ile fazla uğraşmayıp bir başka konuya yönlendirilebilir.

IQ Zekâ Testi Neleri Ölçmez?

IQ Testi Nedir?Unutulmaması gereken çok önemli bir husus şudur ki, IQ testleri insanların müzik, sanat yeteneklerini, his, psikolojik ve ruhsal durumlarını ölçemez. Yüksek IQ puanı o kişinin ilerde mutlu olacağını, akıl sağlığını ve ruhsal gelişimini garanti edemez. Düşük 1Q puanı da o kişinin ilerde zenginlik, his ve ahlak bakımından asla başarısız olacağı anlamına gelemez.

Bu sebeplerle günümüzde zeka testleri ile beraber bir de ‘duygusal zeka’ (emotional intelligence) yani EQ testleri de yapılmaktadır. Bu test özellikle kurum ve kuruluşlarda, takım çalışmalarında verimi arttırmak, bireysel başarıyı toplu başarıya dönüştürmek için önem kazanmaktadır.

Yeterli Olan IQ Puanı Ne Kadardır?

Dünya içerisinde normal insanların yapabilecekleri bütün işler için 50 ve üstü IQ puanı yeterlidir. Zaten insanların çoğunluğu bu seviyelerdedir. Dünyada bu seviyede IQ puanına sahip olup da önemli görevlere gelmiş, büyük iş adamı ve zengin olmuş bir çok insanlar mevcuttur.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.